Novofunlandský pes

Novofunlandský pes

Novofunlandský pes - charakteristika

milátrpezliváoddaná
Veľkosť: veľký
Výška: 66 - 71 cm
Hmotnosť: 45 - 68 kg
Dĺžka života: 9 - 10 rokov

Samec novofundlandského psa môže vážiť až 70 kg a v ramenách má 70 cm, samice majú zvyčajne 45 až 55 kg. Hlava novofundlanďana je majestátna, ale výraz má jemný a oduševnený. Vonkajšia srsť je plochá a hrubá. Farby môžu byť sivá, hnedá, čierna a čiernobiela. Srsť bola pomenovaná po umelcovi Sirovi Edwinovi Landseerovi, ktorý tento vzhľad spopularizoval na svojich obrazoch. Štandard plemena hovorí, že milý temperament je ”najdôležitejšou samostatnou vlastnosťou plemena”. Čistá povaha novofundlandského psa sa prejavuje v jeho náklonnosti k deťom. Dôverčiví a učenliví psi dobre reagujú na jemné vedenie. Títo ušľachtilí obri patria medzi najväčšie psy na svete. Zaobstaranie si domáceho maznáčika, ktorý by vás mohol prevážiť, je spojené s potenciálnymi problémami. Mohutný novofundlandský pes je nápadne veľký, silný pracovný pes s ťažkými kosťami a dôstojným držaním tela. Milý a temperamentný novofundlanďan je povestný dobrý spoločník a získal si povesť trpezlivého a pozorného ”opatrovateľského psa” pre deti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Novofunlandský pes - obrázky

Novofunlandský pes vzhlad Novofunlandský pes vyzor Novofunlandský pes foto

Novofunlandský pes - starostlivosť

Novofundlandský pes je relatívne pokojné plemeno, ale napriek tomu si vyžaduje pravidelnú fyzickú aktivitu. Hoci nie sú stavané na beh na dlhé vzdialenosti, vynikajú v plávaní. Pri výchove novofundlandského šteňaťa je dôležité venovať mu osobitnú starostlivosť. Podobne ako u iných obrovských plemien, aj u novofundlandských psov dochádza medzi štvrtým a siedmym mesiacom života k rýchlemu rastu, čo ich robí náchylnými na poruchy kostí. Okrem toho novofundlandské psy vzhľadom na svoju veľkosť starnú rýchlejšie ako menšie psy. Na ochranu ich rastúcich kĺbov sa odporúča vyhýbať sa tomu, aby novofundlandské šteňa behalo a hralo sa na tvrdých povrchoch, ako je napríklad chodník, alebo sa venovalo činnostiam, ako je napríklad ťahanie vozíka, kým nedosiahne vek aspoň dvoch rokov a jeho kĺby nebudú úplne vyvinuté. Bežná hra na tráve je vo všeobecnosti bezpečná, rovnako ako účasť na agility s centimetrovými skokmi. Plávanie je pre novofundlandské šteňatá vynikajúcou možnosťou cvičenia, pretože pomáha budovať ich svaly bez rizika poranenia kĺbov. Výcvik by sa mal začať hneď, ako si prinesiete novofundlandské šteňa domov. Vo všeobecnosti sú ochotné vyhovieť, takže výcvik je pomerne jednoduchý. Výcvik na vodítku je pre novofundlandské šteňatá obzvlášť dôležitý, najmä vzhľadom na to, že v dospelosti dosiahnu hmotnosť viac ako 100 kg. Odporúča sa prihlásiť ich do škôlky pre šteňatá a do kurzov poslušnosti, ktoré im poskytnú štruktúrovaný výcvik a možnosti socializácie.

Povaha plemena: Novofunlandský pes

Novofundlandský pes má sladkú a milú povahu, pripomína veľkého plyšového medveďa. Toto plemeno je známe svojou náklonnosťou k deťom, vysokou inteligenciou a silnou túžbou potešiť svoju rodinu. Dobre sa im darí, keď sú v spoločnosti svojich blízkych, a nemali by zostať dlhší čas sami alebo izolovaní na dvore či v búde. Podobne ako u všetkých psov, aj u novofundlandských psov je veľmi dôležitá včasná socializácia. Vystavovanie rôznym ľuďom, prostrediam, zvukom a zážitkom od útleho veku im pomáha formovať sa na dobre vyvinutých a sebavedomých psov. Zapísanie novofundlandského šteňaťa do triedy pre šteniatka je vynikajúci spôsob, ako začať jeho cestu socializácie. Pravidelné pozývanie návštev, vodenie do rušných parkov, obchodov priateľských k psom a voľné prechádzky za susedmi tiež pomôžu zdokonaliť ich sociálne zručnosti.