Opičí pinč

Opičí pinč

Opičí pinč - charakteristika

sebavedomýfamiliárne zábavnýnebojácny
Veľkosť: malý
Výška: 23 - 29 cm
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Affenov opičí vzhľad bol opísaný mnohými spôsobmi. Nazývali ich ”opičími psami” a ”opičími teriérmi”. Francúzi hovoria diablotin moustachu (”fúzatý čertík”) a fanúšikovia Hviezdnych vojen sa dohadujú, či vyzerajú skôr ako Wookovia alebo Ewokovia. Tieto robustné psy pripomínajúce teriérov, pristupujú k životu s veľkým sebavedomím. ”Toto nie je plemeno, ktoré sa cvičí,” hovorí nám profesionálny psovod, ”je ako človek. Spriatelíte sa s ním.” Hustá, drsná srsť sa opisuje ako ”úhľadná, ale huňatá” a vyskytuje sa vo viacerých farbách. Jeho chôdza je ľahká a sebavedomá. Môžu byť svojhlavé a panovačné, ale väčšinou sú Affeny verné, láskavé a vždy zábavné. Majitelia Affenov hovoria, že milujú ich malé opičky. Affenpinscher je verný, zvedavý a povestne zábavný pes. Ako u všetkých veľkých komikov, aj u Affenpinschera je jeho zdanlivá vážnosť tým zábavnejšia, čím viac začne vyvádzať hlúposti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Opičí pinč - obrázky

Opičí pinč vzhlad Opičí pinč vyzor Opičí pinč foto

Opičí pinč - starostlivosť

Affenpinscher je ideálny pes do bytu, najmä ak máte susedov, ktorým nevadí občasný štekot. Krátke, svižné prechádzky alebo primerane dlhý pobyt na dvore sú pre tohto statného, ale len mierne aktívneho psa dostatočným pohybom. Vzhľadom na to, že je Affenpinscher taký malý, mal by byť psom s plným pobytom v domácnosti, s prístupom len na plne oplotený dvor, ak nie je pod dohľadom. Tieto psy sa nebudú zdráhať konfrontovať so zvieratami oveľa väčšími, ako sú oni sami, pričom stretnutie by mohlo vyústiť do tragédie. Podobne ako mnohé iné plemená hračiek, aj Affenpinscher sa môže ťažko vychovávať. Buďte trpezliví a dôslední. Odporúča sa výcvik v prepravke. Kľúčom k výcviku Affenpinschera je, aby bol výcvik vždy zábavný. Používajte veľa pochvál a motivácie!

Povaha plemena: Opičí pinč

Affen je láskavý a zvedavý, vždy v strehu. Je verný svojej rodine a urobí všetko, čo je v jeho silách, aby ju ochránil pred ujmou. Je dôležité zabrániť tomu, aby sa pustil do psov desaťkrát väčších ako on. Je vznetlivý a môže chvíľu trvať, kým sa upokojí tvárou v tvár čomukoľvek, čo považuje za hrozbu. Šteniatka afenšpicov potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa Affenpinschera vyrástol rozhľadený, spoločenský a priateľský pes a aby taký aj zostal. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.