Papillon

Papillon

Papillon - charakteristika

priateľskýostražitýšťastný
Veľkosť: malý
Výška: 20 - 28 cm
Hmotnosť: 2 - 5 kg
Dĺžka života: 14 - 16 rokov

Papillon je drobný pes, ktorý meria v ramenách 20 až 25 centimetrov, no napriek tomu ho spoznáte na diaľku vďaka veľkým ušiam v tvare krídel, ktoré dali tomuto plemenu jeho meno (”papillon” znamená vo francúzštine ”motýľ”). Niektorí papilloni majú vztýčené uši, iní, známi ako falénový typ, majú uši sklopené. Papiloni sú jemní a elegantní, majú operený chvost a dlhú, hodvábnu srsť v niekoľkých farebných kombináciách, pričom základná farba je biela. Papiloni sú robustnejší, ako vyzerajú, a sú to malé psy na všetky ročné obdobia a z rôznych dôvodov. Darí sa im v teplom aj chladnom podnebí, v meste aj na vidieku a ochotne sa zapájajú do rodinnej zábavy. Sú to vynikajúce psy agility a sú stálymi víťazmi na najvyšších úrovniach tohto športu; ambiciózni majitelia ich môžu naučiť robiť všetky druhy trikov. Rýchly, zvedavý papillon je hračkársky pes výnimočnej krásy a optimistického atletického ducha. Napriek svojmu rafinovanému vzhľadu je papillon skutočne ”psík” obdarený odolnou konštitúciou. Fanúšikovia papillonov opisujú svoje plemeno ako veselé, čulé a priateľské.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Papillon - obrázky

Papillon vzhlad Papillon vyzor Papillon foto

Papillon - starostlivosť

Papillony sú domáce psy a nie sú vhodné na život vonku. Sú však aktívni a poteší ich dvor, kde môžu behať v divokých, rýchlych kruhoch. Ak ho však nemajú k dispozícii, vystačia si s tým, že sa budú predierať vaším domom a skákať na nábytok a z neho. Často sa opisujú ako horské kozy, takže sa nečudujte, ak tú svoju nájdete na kuchynskom stole alebo na inom vyvýšenom mieste. Dospelí jedinci potrebujú dve alebo tri 20- až 30-minútové prechádzky alebo hry denne a ocenia viac, ak im ich môžete poskytnúť. U šteniat začnite s dvoma alebo tromi 10- až 15-minútovými prechádzkami a postupne zvyšujte čas a vzdialenosť. Šteniatko alebo dospelý jedinec vám dajú najavo, ak sa unavia, tým, že sa zastavia alebo si sadnú. Hoci z nich vyrastú statné malé psy, šteňatá papillonov môžu byť krehké. Ľahko si môžu zlomiť nohu pri páde z operadla pohovky alebo pri skoku z postele, preto sa snažte takýmto situáciám predchádzať tým, že ich naučíte používať schodíky na nastupovanie a vystupovanie z nábytku alebo počkáte, kým ich zdvihnete dole. Papillon sa dá ľahko naučiť na správanie v domácnosti, ak ho udržiavate podľa rozvrhu. Vždy ich vyveďte von, keď sa ráno prvýkrát zobudia, po každom jedle, po spánku, po hre, po ošetrovaní alebo kúpaní a tesne pred spaním. Keď na ne nemôžete dohliadať, mali by byť v koterci alebo umiestnené v miestnosti zabezpečenej proti preniknutiu šteniat. Výcvik v prepravke je prospešný pre každého psa a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš papillon nemal v dome nehody alebo sa nedostal do vecí, do ktorých by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže utiahnuť na spánok. Výcvik v klietke v mladom veku pomôže vášmu papillonovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať hospitalizáciu alebo pobyt v internáte. Nikdy však neumiestňujte papillona do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Papillon je ľudský pes a nie je určený na to, aby strávil svoj život zavretý v klietke alebo búde. Trénujte svojho papillona pomocou techník pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo, pochvala a hra, a čoskoro zistíte, že sa dokáže naučiť všetko, čo ho naučíte.

Povaha plemena: Papillon

Papillon je šťastný, čulý a priateľský. Nikdy by nemal byť plachý alebo agresívny. Je to však zodpovedný malý pes so strednou až intenzívnou aktivitou. Je veľmi inteligentný a veľmi dobre cvičiteľný a najlepšie sa opisuje ako vykonávateľ, nie ako maznáčik. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Ako každý pes, aj papillon potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho papillonského šteňaťa vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde je povolený vstup so psami, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.