Pekinský palácový psík

Pekinský palácový psík

Pekinský palácový psík - charakteristika

láskavýlojálnykráľovské správanie
Veľkosť: malý
Výška: 15 - 23 cm
Hmotnosť: 6 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Pekinské psy sú kompaktné psy s hmotnosťou do 6 kg. Srsť je najdlhšia na krku a pleciach, vďaka čomu majú pekinézy svoju slávnu ”leviu hrivu”. Srsť má rôzne červené farby, od zlatočervenej až po tmavšie odtiene. Veľká hlava s krátkym ňufákom je širšia ako dlhšia a oči sú veľké, tmavé a iskrivé. Jedinečnou vlastnosťou pekinských palácových psíkov je ich ľahká chôdza. Pekovia sú očarujúci, sebavedomí spoločníci, ktorí si vytvoria pevné puto so svojím obľúbeným človekom. Vyšľachtené na život v palácoch dokážu byť rovnako pokojne nezávislé ako cisári, ktorí ich vlastnili. (Ľudia o nich hovoria, že sú ”svojhlaví”.) Sú to vždy ostražití a dobrí strážni psi. Pekovia znášajú deti, ale neznesú veľa hrubého zaobchádzania. Pekinský palácový psík, kompaktný hračkársky spoločník s kráľovským držaním tela a charakteristickou chôdzou, je jedným z niekoľkých plemien vytvorených pre vládnuce vrstvy starovekej Číny. Sú to sofistikované psy s nehynúcou vernosťou.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Pekinský palácový psík - obrázky

Pekinský palácový psík vzhlad Pekinský palácový psík vyzor Pekinský palácový psík foto

Pekinský palácový psík - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u bostonského teriéra pekinského plemena by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Bostínske psy sú náchylné na priberanie na váhe a majú vysokú hladinu energie. Dbajte na to, aby váš pes mal aspoň jednu dobrú polhodinovú až hodinovú prechádzku denne s niekoľkými dobrými, aktívnymi hrami a kratšími prechádzkami, ktoré sa do nich zamiešajú. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Zuby by ste im mali čistiť denne, pretože malé plemená sú náchylné na zubné problémy. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa. Vašou hlavnou starosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o bostonského teriéra pekinéza, bude udržiavanie zdravia dýchacích ciest. Rozkošná "zmačkaná" tvár bostonských pekinérov im môže sťažovať dýchanie, najmä pri prehriatí alebo v malých, obmedzených priestoroch, ako sú napríklad prepravky pre zvieratá v lietadle. Nezabudnite sledovať dýchanie svojho bostinese a upozornite svojho veterinára, ak sa vám zdá, že niečo nie je v poriadku.

Povaha plemena: Pekinský palácový psík

Mnohí nadšenci bostonských teriérov a pekinézov často opisujú tieto kompaktné šteniatka ako temperamentné a láskavé. Aj keď majú vďaka svojim pekinézskym rodičom sklony k psíkovaniu, stále môžu mať po svojich rodičoch bostonských teriérov bujaré sklony. Inteligentný a hravý bostonský teriér a pekinézsky mix udržiava svojich ľudí v strehu a často testuje hranice. Preto je pre bostonského pekinéza taký dôležitý dôsledný výcvik. Hoci tieto psy majú tendenciu priľnúť k jednému "hlavnému človeku", zvyčajne sú láskyplné k celej rodine, a dokonca aj k cudzím ľuďom, pokiaľ sú im správne predstavení. Môžu byť tvrdohlaví a trochu ochranárski, ale energickému, dôslednému majiteľovi ich lojalita a túžba vyhovieť pomôžu, aby výcvik prebiehal o niečo hladšie. Aj keď dokážu byť neuveriteľne hraví, bostonský teriér a pekinský mix nepotrebujú obrovské množstvo pohybu ani priestor na voľný pohyb, čo z nich robí skvelú voľbu pre obyvateľov bytov aj majiteľov väčších domov. Bez ohľadu na umiestnenie je pre bostonského pekinéza najdôležitejšie získať pozornosť, pretože nerobí im dobre, keď zostanú dlhší čas osamote.