Plott hound

Plott hound

Plott hound - charakteristika

lojálnypohotovýinteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 51 - 64 cm
Hmotnosť: 18 - 27 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Tento pes so zvláštnym menom a jedinečnou históriou je elegantný, dlhochvostý, ľahkonohý lovec, ktorý v ramenách dosahuje výšku až 60 cm. Krikľavá srsť sa okrem niektorých jednofarebných farieb vyskytuje v celej škále žíhaných pruhov, od čiernej so zlatými škvrnami až po ohnivo oranžovú a hrdzavú. Stredne dlhé uši elegantne visia a koža na nose, perách a okrajoch očí je čierna, čo vytvára zvedavý a sebavedomý výraz. Plott Hound, pes s kurióznym menom a jedinečnou históriou, je robustný, neúnavný poľovný pes, ktorý je doma miernym gentlemanom, ale v práci je neohrozený, neústupný a odvážny. Tento pútavý stopár je štátnym psom Severnej Karolíny.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Plott hound - obrázky

Plott hound vzhlad Plott hound vyzor Plott hound foto

Plott hound - starostlivosť

Hoci majú plottské psy v interiéri stredne nízku energiu, vonku sú aktívne. Ak nemáte niekoľko oplotených akrov, ktoré môžu preskúmať a očuchať, počítajte s tým, že im denne doprajete približne hodinu pohybu. Môžete ho rozdeliť na dve alebo tri prechádzky alebo hry. Plot je spoločník na prechádzky, nie na behanie. Rád sa túla a očucháva zaujímavé chodníčky. Plottovské psy by mali zostať na vodítku, keď nie sú v uzavretom priestore, a keď sú ponechané vonku, mali by mať oplotený dvor. Budú sa túlať a nemajú zmysel pre cesty. Pôjdu po zaujímavej stope priamo do cesty autu. Hoci plott potrebuje oplotený dvor kvôli bezpečnosti, nie je to pes na dvor. Keď ste doma, mal by tam byť s vami. Plottovské psy sa vďaka svojej inteligencii a temperamentu, ktorý chce potešiť, dajú pomerne ľahko vycvičiť. Majú však dominantný temperament a neodporúčajú sa neskúseným alebo bojazlivým majiteľom psov, ktorí nedokážu dôsledne presadzovať pravidlá a povely. Dobre si poradia s pozitívnym posilňovaním a korekcie by nikdy nemali byť prísne alebo kruté. To len spôsobí, že váš Plott bude tvrdohlavý alebo nevrlý. Plottské chrty musia byť socializované, aby sa predišlo akýmkoľvek problémom s agresivitou. Mnohé školy poslušnosti ponúkajú kurzy socializácie šteniat a to je skvelý začiatok. Nezabudnite tiež postupne vystavovať šteňa rôznym podnetom v komunite a vo vašom dome. Ploty môžu byť majetnícke vo vzťahu k svojim miskám s jedlom a budú útočiť na iné psy a zvieratá, ktoré budú mať nos okolo ich jedla. Naučiť vášho plota, aby dovolil ľuďom manipulovať s jeho miskami na jedlo a odnášať ich, je dôležitý výcvikový krok, ktorý nemožno vynechať. Výcvik v prepravke pomôže vášmu plottovmu psovi pri výcviku v domácnosti a ochráni váš majetok pred zničením. Výcvik v prepravke je prospešný pre každého psa a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš plottský ohař nemal v dome nehody alebo sa nedostal k veciam, ku ktorým by nemal. Klietka je tiež miesto, kam sa môže utiahnuť na spánok. Výcvik v klietke v mladom veku pomôže vášmu Plottovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať hospitalizáciu alebo pobyt v internáte. Nikdy však nezatvárajte svojho Plotta do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Plottovia sú ľudskí psi a nie sú určení na to, aby trávili svoj život zavretí v klietke alebo búde. Výcvik na vodítku je pre toto plemeno s jeho sklonom k túlaniu a nedostatkom zmyslu pre cestu nevyhnutnosťou. Pri správnom výcviku, socializácii a dôslednom dodržiavaní pravidiel zistíte, že plottov pes je nielen nikdy nehynúci poľovný spoločník, ale aj skvelý nočný ohrievač nôh.

Povaha plemena: Plott hound

Plott je opisovaný ako bystrý, milý, sebavedomý a odvážny. Je verný svojej rodine a trochu opatrný voči cudzím ľuďom, hoci sa k nim zvyčajne rýchlo zahreje. S inými psami vychádza dobre, ale nie je k nim taký priateľský ako mnohé iné plemená poľovných psov. Často sa stretnete s rozdielom v temperamente medzi plotmi vyšľachtenými na lov veľkej zveri a tými, ktorí boli vyšľachtení na stromové mývaly, pričom psy na lov veľkej zveri majú ostrejší temperament. Ako každý ohař, aj plott má svoju vlastnú myseľ a vyžaduje si pevné a dôsledné vedenie, ale vo všeobecnosti chce robiť radosť svojim ľuďom. Je ochrancom svojho domova a rodiny a je z neho vynikajúci strážny pes. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj plottovské psy potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa plottovského ohaře vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.