Poľný španiel

Poľný španiel

Poľný španiel - charakteristika

sladkámilujúca zábavucitlivá
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 46 cm
Hmotnosť: 16 - 23 kg
Dĺžka života: 12 - 13 rokov

Poľné španiely sa rodinne podobajú kokršpanielom, špringerom a sussexským španielom. Výrazná lesklá srsť je buď čierna, alebo v určitom odtieni pečene, prípadne v kombinácii týchto dvoch farieb. V ramenách dosahujú výšku 40, alebo 45 cm a mali by predstavovať obraz vyrovnaných, mierne proporcionálnych poľovných spoločníkov. Dlhé uši rámujú výraz tváre, ktorý vyjadruje vážnu, jemnú inteligenciu. Poľní španieli sú milé, citlivé duše s dostatočnou nezávislosťou. Sú dôveryhodné k deťom a tolerantné k svojim druhom cicavcom. Americký štandard plemena označuje týchto pokojných domácich psov za ”neobyčajne učenlivých”, ale napriek tomu sú hraví a majú radi dobré šantenie na dvore. Milý a citlivý poľný španiel je povestne učenlivý, ale pri hre alebo v teréne je energický a pripravený na všetko. Títo blízki príbuzní kokeršpanielov a špringeršpanielov sú síce málo početní, ale ich šarm je obrovský.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Poľný španiel - obrázky

Poľný španiel vzhlad Poľný španiel vyzor Poľný španiel foto

Poľný španiel - starostlivosť

Poľné španiely sú mierne aktívne v interiéri, ale najlepšie sa im darí na veľkom dvore, kde môžu behať. Majú silné lovecké inštinkty, preto je dôležité, aby mali bezpečne oplotený dvor, aby sa netúlali. Ak poľného španiela zatvoríte do búdy alebo ho priviažete na reťaz na dvore s minimálnym kontaktom s človekom, bude úzkostlivý a nervózny. Potrebujú veľa pohybu a možnosť behať a skúmať. Len si uvedomte, že majú tendenciu ísť za nosom. Potešia ich aj dlhé prechádzky na vodítku. Tu je niekoľko ďalších tipov na starostlivosť o poľného španiela: Zabezpečte mu dostatok pohybu. Poľný španiel potrebuje aspoň 30 minút pohybu denne, najlepšie viac. Radi behajú a hrajú sa, preto ich berte na dlhé prechádzky, túry alebo do psieho parku. Poskytnite im bezpečný dvor. Poľné španiely majú silnú túžbu po koristi, preto je dôležité, aby mali bezpečne oplotený dvor. Zvyčajne stačí šesťmetrový plot, ale ak žijete v oblasti s výskytom divej zveri, možno ho budete musieť urobiť vyšší. Včas ich socializujte. Poľné španiely sú priateľské psy, ale treba ich včas socializovať, aby sa vedeli pohybovať v blízkosti iných psov a ľudí. Berte ich na kurzy pre šteňatá a do parkov, aby sa mohli stretávať s novými ľuďmi a zvieratami. Pravidelne im kefujte srsť. Poľní španieli majú dlhú, hodvábnu srsť, ktorú treba pravidelne česať, aby sa zabránilo tvorbe rohoží a zamotávaniu. Mali by ste ich česať aspoň raz denne, ale lepšie je to častejšie. Berte ich na pravidelné prehliadky k veterinárovi. Tak ako všetky psy, aj poľní španieli musia chodiť na pravidelné prehliadky k veterinárovi. To pomôže zabezpečiť, aby boli zdraví a mali aktuálne očkovania. Pri správnej starostlivosti môžu byť poľní španieli milujúcimi a vernými spoločníkmi po mnoho rokov.

Povaha plemena: Poľný španiel

Poľné španiely sú pôvabné, učenlivé a milujúce. Sú to citlivé, inteligentné a milé psy, ktoré sú skvelými rodinnými miláčikmi. Sú tiež hraví a aktívni a radi trávia čas vonku. Tieto láskavé psy sú známe aj tým, že milujú pozornosť. Napriek svojej veľkosti sú to psy na kolenách. Sú tiež jemné a trpezlivé, vďaka čomu sú skvelými spoločníkmi pre deti. Dobre sa znášajú aj s inými domácimi zvieratami, ale v blízkosti cudzích ľudí môžu byť plachí. Poľní španieli sú inteligentní psi a ľahko sa cvičia. Keďže sa chcú zapáčiť, môžu byť dobrou voľbou pre majiteľov psov, ktorí s nimi začínajú. Niekedy však môžu byť aj nezávislí a tvrdohlaví, preto im možno bude potrebné pripomínať výcvik. Je dôležité socializovať šteniatka terénneho španiela od útleho veku. To znamená, že ich treba vystavovať mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka fieldšpaniela vyrástol všestranný pes. Tu je niekoľko spôsobov, ako socializovať šteniatko fieldšpaniela: Zapíšte ho do triedy pre šteniatka. Pravidelne pozývajte návštevy. Vezmite ho do rušných parkov, obchodov, ktoré povoľujú psy, a na nenáročné prechádzky, aby sa zoznámil so susedmi. Berte ho na prechádzky autom a umožnite mu spoznať rôzne druhy dopravy. Zoznámte ho s rôznymi zvieratami, ako sú mačky, kone a iné psy. Pri včasnej socializácii a správnom výcviku môžu byť poľné španiely skvelými spoločníkmi. Sú to verné, milujúce a inteligentné psy, ktoré budú vašej rodine prinášať radosť mnoho rokov.