Poľský nížinný ovčiak

Poľský nížinný ovčiak

Poľský nížinný ovčiak - charakteristika

sebavedomýšikovnýživý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 43 - 51 cm
Hmotnosť: 14 - 23 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Najprv k tej prezývke: PON je skratka poľského názvu plemena Polski Owczarek Nizinny. PON nie sú obzvlášť veľké psy, v ramenách merajú maximálne 50 cm, ale sú svalnaté a zavalité. Obdĺžnikové telo je od hlavy po päty pokryté dvojitou srsťou - na vrchu dlhou a huňatou, dole mäkkou a hustou, ktorá sa vyskytuje vo viacerých farbách. Bohatá srsť na hlave zakrýva oči, ktoré majú prenikavý pohľad typický pre strážnych a pastierskych psov. Poľský nížinný ovčiak, pastiersky pes s huňatou srsťou, ktorému prospieva pohyb a tvrdá práca, je múdry, sebavedomý a trochu tvrdohlavý. Kompaktný, ostražitý a prispôsobivý pes je obľúbeným spoločníkom a strážnym psom poľských mestských obyvateľov.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Poľský nížinný ovčiak - obrázky

Poľský nížinný ovčiak vzhlad Poľský nížinný ovčiak vyzor Poľský nížinný ovčiak foto

Poľský nížinný ovčiak - starostlivosť

Poľský nížinný ovčiak uprednostňuje chladnejšie podnebie, ale dokáže sa prispôsobiť aj vyšším teplotám, ak má dostatočný chladný prístrešok. Hoci sa PON ideálne hodí na život na vidieku, dobre sa mu darí aj v bytoch a domoch bez dvorov, pokiaľ má prácu a je často vodený von na cvičenie. Ak práve nepasie stádo na farme, ocení výzvu v podobe súťaží poslušnosti, agility alebo pasenia, alebo dokonca len túry a behanie s vami.

Povaha plemena: Poľský nížinný ovčiak

PON je veľmi inteligentný a pracovitý pes. Je známy svojou schopnosťou zapamätať si, čo sa naučil - dobré aj zlé návyky. Má silnú vôľu a môže byť tvrdohlavý, preto potrebuje majiteľa, ktorý ho bude láskavo a dôsledne viesť. V opačnom prípade sa bude snažiť vládnuť. Vzhľadom na svoj pracovný pôvod má PON rád fyzickú aj duševnú aktivitu. Potrebuje aktivity, ktoré preňho budú výzvou: turistika, pasenie, agility, stopovanie a pokročilý výcvik poslušnosti sú dobré voľby. Ak nemá k dispozícii vhodné odbytisko svojej energie, pravdepodobne sa bude prejavovať nepríjemnejšími zábavkami, ako je štekanie, hrabanie a žuvanie. PON sa neskamaráti len tak s hocikým. Najviac sa cíti v kruhu svojej rodiny a k ľuďom, ktorých nepozná, je podozrievavý.