Portugalský podenko

Portugalský podenko

Portugalský podenko - charakteristika

nezávislýpohotovýinteligentný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 71 cm
Hmotnosť: 16 - 30 kg
Dĺžka života: 10 - 12 rokov

Podengo je robustný coursingový pes, ktorý sa existuje v dvoch veľkostiach: medio (stredná, 40 až 50 cm v ramenách) a grande (veľká, 55 až 65 cm). Majú tiež dva typy srsti: hladkosrstú a drôtosrstú. Nadšenci toto plemeno opisujú ako ”primitívne”, to znamená, že je to rustikálny, bezpríznakový pes nedotknutý módnymi výstrelkami a módou, pretože sa na Pyrenejský polostrov dostal pred dávnymi vekmi. Medzi ich charakteristické znaky patria veľké, vzpriamené, trojuholníkové uši, hlava v tvare pyramídy, ktorá sa zužuje k nosu, a sladko výrazné, mandľové oči. Podengovia sú vo všeobecnosti veselé psy, ktoré sa rady hrajú. Ľahko sa zabávajú hračkami, naháňajú sa a prenasledujú sa po dome a dvore. Sú vysoko inteligentné a veľmi rýchlo sa učia nové veci. Keďže sú to však strážne psy, nie sú také hravé s cudzími ľuďmi a menšie zvieratá, ako sú psy a mačky, môžu považovať za korisť. Spočiatku môžu byť dosť rezervované a radšej sa s cudzími ľuďmi vítajú podľa vlastných predstáv. Sú veľmi tolerantné a poddajné, ochotne vyhovujú členom svojej rodiny a znášajú väčšinu požiadaviek, ktoré od nich požadujeme. Portugalské podengy sú živé, pohyblivé, hravé, ostražité, veľmi inteligentné, ale nie vždy sa dajú ľahko vycvičiť, sú nezávislé, ale milujúce rodinu a niekedy nedôverčivé voči cudzím ľuďom. Dve veľkosti tohto plemena majú odlišné zamestnanie: väčší loví jelene a diviaky a stredný loví králiky.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Portugalský podenko - obrázky

Portugalský podenko vzhlad Portugalský podenko vyzor Portugalský podenko foto

Portugalský podenko - starostlivosť

Tak ako u všetkých plemien psov, aj u portugalského psa Podengo Pequeno by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vaše šteňa zdravé. Vysoká energia a aktívny životný štýl portugalského psa Podengo Pequeno zabránia jeho prílišnému priberaniu. Napriek tomu sa uistite, že váš pes má aspoň jednu dobrú hodinu prechádzok denne s niekoľkými dobrými, aktívnymi hrami a kratšími prechádzkami, ak je to možné. Denne im kontrolujte uši a oči, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Vašou hlavnou starosťou, pokiaľ ide o starostlivosť o vášho portugalského psa Podengo Pequeno, bude udržiavanie jeho ústneho zdravia. Zuby by ste im mali čistiť denne, pretože malé plemená sú náchylné na zubné problémy. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Portugalský podenko

Portugalské psy Podengo Pequeno sú temperamentné a radi robia radosť svojim domácim miláčikom. Sú veľmi aktívni a neradi dlho ležia na gauči. Sú šikovné a milujú hry, najmä vonku na dvore alebo v parku. Tieto šteniatka sú veľmi inteligentné a ochotné sa zapáčiť, vďaka čomu sa dajú pomerne ľahko vycvičiť. Nie sú príliš agresívne, ale ani plaché. Ak sa cítia ohrozené cudzou osobou, určite budú štekať. Tieto psíky majú silný lovecký pud, pretože boli vyšľachtené ako lovci. Sú dobré aj ako spoločenské a strážne psy. Niekedy môžu byť trochu nevrlé a ak nie sú správne vycvičené, musia byť na vodítku, pretože ich lovecké inštinkty preberú kontrolu a môžu sa chcieť zatúlať. Portugalský podengo pequeno je priateľské plemeno, ktoré dokáže vychádzať v každom type domácnosti. Od osamelých ľudí až po veľké rodiny s deťmi všetkých vekových kategórií, tieto šteniatka radi potešia svojich domácich rodičov. Zvládnu aj bývanie v byte, ale vzhľadom na ich energiu sa najlepšie hodia do domovov s dvormi, kde môžu behať.