Portugalský stavač

Portugalský stavač

Portugalský stavač - charakteristika

láskavýinteligentnýenergický
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 52 - 56 cm
Hmotnosť: 16 - 27 kg
Dĺžka života: 14 - 14 rokov

Portugalský stavač sa považuje za stredne veľkého psa. Ako športový pes má dosť energie, najmä keď je mladý. Ich láskyplná povaha je taká intenzívna, že portugalský štandard ju niekedy opisuje ako ”nevhodnú a nepríjemnú”. Toto plemeno je veľmi odolné a je schopné veľkej vytrvalosti a oddanosti. Sú pokojné a veľmi spoločenské, voči iným psom však môžu byť trochu povýšenecké. Od prírody sú zvedavé, pracujú vytrvalo a energicky a sú vždy vášnivým lovcom, ktorý zostáva v úzkom kontakte so svojím psovodom. Portugalský stavač je veľmi staré poľovnícke plemeno vyšľachtené na úzku spoluprácu so svojím psovodom. Sú nadšení vo svojej práci a veľmi oddaní svojmu majiteľovi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Portugalský stavač - obrázky

Portugalský stavač vzhlad Portugalský stavač vyzor Portugalský stavač foto

Portugalský stavač - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u portugalského ohaře by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť. Portugalský ohař by mal mať aspoň 60 minút pohybu denne, aby sa udržal v dobrej kondícii. Pri výcviku používajte pozitívne posilňovanie. Vždy majte k dispozícii čerstvú vodu. Nechajte psom ostrihať nechty skôr, ako budú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ alebo veterinár. Jednou z najťažších prác pri starostlivosti o akékoľvek zviera je udržiavanie jeho ústneho zdravia. Zuby svojho psa by ste mali čistiť minimálne trikrát týždenne. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa, a pomôže vám s odporúčaním dentálnych žuvacích prostriedkov.

Povaha plemena: Portugalský stavač

Portugalský ohař je inteligentný a chce sa páčiť. Sú učenliví a milujú pozitívne posilňovanie. Toto šteňa by malo úzko spolupracovať so svojím psovodom a bude reagovať na vysoké pochvaly. Doprajte im veľa lásky a odmeny v podobe pamlskov. Portugalský ohař je pes s vysokou energiou. Budú potrebovať aspoň hodinu pohybu denne. Turistika, prechádzky, beh, hra na naháňačku. Zistite, čo vášmu psovi najviac vyhovuje. Tomuto psovi sa bude dariť v aktívnej rodine. Ak radi kempujete, zistite, či vaše obľúbené kempy povoľujú psov. Portugalský ohař môže prejavovať nepokoj v blízkosti neznámych psov, ale vo všeobecnosti sú veľmi priateľskí k cudzím ľuďom, ktorých nepovažujú za ohrozujúcich. Majú skvelú povahu v blízkosti detí a sú láskaví k rodine.