Puli

Puli

Puli - charakteristika

lojálnyinteligentnýmilujúci domov
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 43 cm
Hmotnosť: 11 - 16 kg
Dĺžka života: 10 - 15 rokov

Po prvé, sú to dredy, ktoré sú okamžite rozpoznateľným znakom Puliov. Prirodzene sa vyskytujúce šnúry srsti sú vlnité, husté a odolné voči poveternostným vplyvom. Buď šnúrovaná, alebo vyčesaná, srsť puli vyžaduje veľa pozornosti. Pod dredmi sa skrýva kompaktný, ale mohutný pes, ktorý v ramenách meria 40 až 45 cm. Puliky sú pozoruhodne obratné a ľahké na nohách, čím si vyslúžili povesť ”akrobatov psieho sveta”. Žiadne iné plemeno si nemožno pomýliť s pulikom, kompaktným, ale mohutným pastierom, ktorý je od hlavy až po chvost pokrytý bohatými, prirodzene sa vyskytujúcimi šnúrami. Tieto agilné a verné malé dynamá, vyšľachtené na úzku spoluprácu s človekom, sa rýchlo učia.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Puli - obrázky

Puli vzhlad Puli vyzor Puli foto

Puli - starostlivosť

Puli je srdcom pastiersky pes a najlepšie sa mu darí v domove s dostatočným priestorom, kde môže vybiť svoju prirodzenú energiu. Ideálny je veľký, oplotený dvor (nech je to veľmi vysoký plot) alebo farma. Dokáže sa prispôsobiť aj menším obytným priestorom, ale pripravte sa na to, že bude behať okolo stoličiek v jedálni a skákať cez gauč. Odhliadnuc od cvičenia a hier, vezmite si Puliho do domu, aby žil s vami. Je to verný spoločník, ktorý je rád s ľuďmi, a nemal by byť natrvalo odsunutý na dvor. Agilný Puli je vhodným kandidátom na mnohé psie športy, najmä na pastierske skúšky, agility a súťaže poslušnosti (hoci práca v poslušnosti sa môže zdať zábavnému Pulimu opakovaná). Ak nie je pracovným psom, potrebuje psychické a fyzické výzvy, ktoré sú k dispozícii v psích športoch. Inak sa môže začať nudiť, čo môže viesť k deštruktívnemu správaniu, ako je štekanie, hrabanie a žuvanie. Puliho agilita ho však môže dostať do problémov. Uvádza sa, že Pulik dokáže preskočiť šesťmetrové ploty, preto sa uistite, že váš dvor má bezpečný a vysoký plot, aby vám neutiekol a nezranil sa. Správny výcvik a socializácia sú pre Pulika so silnou vôľou nevyhnutné. Musí sa naučiť dobrým psím manierom a vy sa musíte naučiť nenechať sa ním komandovať. Tento pes je vodca a bude vás viesť, ak mu to dovolíte.

Povaha plemena: Puli

Nezvyčajná šnúrovitá srsť často upúta pozornosť tých, ktorí toto plemeno nepoznajú. Ale pre tých, ktorí puliho poznajú a milujú, vyniká jeho osobnosť. Puli je zábavný a láskavý a má rád spoločnosť svojej rodiny. Je tiež inteligentný, pracovitý a atletický. Keďže je podozrievavý voči cudzím ľuďom, je z neho dobrý strážny pes. Je to tiež pes so silnou vôľou, ktorý si vyžaduje pevného, ale láskavého majiteľa. Nebuďte prekvapení, keď sa vás alebo vaše deti pokúsi "vyhnať". Mnohí pulikovia sú hlasní a radi šteká. Povel "ticho" by mal byť súčasťou ranného výcviku. Ako každý pes, aj Puli potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa puliho vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.