Retríver zo zálivu Chesapeake

Retríver zo zálivu Chesapeake

Retríver zo zálivu Chesapeake - charakteristika

láskavýbystrýcitlivý
Veľkosť: veľký
Výška: 53 - 66 cm
Hmotnosť: 25 - 36 kg
Dĺžka života: 10 - 13 rokov

Tieto retrievery sú silné, mohutne stavané psy, ktoré v ramenách merajú od 50 do 60 cm. Samec môže vážiť až 35 kilogramov. Charakteristickým znakom plemena je zvlnená srsť, ktorá je na dotyk mastná. Sú jednofarebné, buď čokoládovo hnedé alebo bledé, s bystrými žlto-jantárovými očami, ktoré pekne dopĺňajú srsť. Tieto retrievery sa dajú vycvičiť, ale majú vlastnú myseľ a dokážu si húževnato ísť vlastnou cestou. Svojich ľudí chránia a k cudzím ľuďom sú zdvorilí, ale nie vyslovene priateľskí. Sú to výbornými strážnymi psami a všestrannými športovcami. Dobre socializovaný pes tohto plemena je sebavedomý spoločník a prvotriedny poľovný kamarát. Je to americký originál, ktorý stelesňuje klasické vlastnosti dobrého retrievera: verný, optimistický, láskavý a neúnavný. Je známy svojou nepremokavou srsťou.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Retríver zo zálivu Chesapeake - obrázky

Retríver zo zálivu Chesapeake vzhlad Retríver zo zálivu Chesapeake vyzor Retríver zo zálivu Chesapeake foto

Retríver zo zálivu Chesapeake - starostlivosť

Retrieverom z Chesapeake Bay sa darí v chladnejšom podnebí, ale môžu sa dobre prispôsobiť aj teplejším oblastiam, ak majú pravidelné príležitosti na plávanie. Tieto psy majú vysoké nároky na pohyb, aby si udržali svoju spokojnosť. Pri dostatočnej fyzickej aktivite sa premenia na pokojných a spokojných domácich psov, ktorí si s vami užívajú chvíle oddychu pri sledovaní televízie. Je nevyhnutné poskytnúť im aspoň 20 minút intenzívnej práce, výcviku, aportovania vo vode alebo hry alebo až hodinu pokojných prechádzok. Vďaka ich láske k plávaniu je to vynikajúci doplnok ich každodenného cvičenia. Ako vidiecke alebo prímestské psy sa hodia skôr do otvorených priestorov než do mesta. Šteňatá majú špecifické pohybové potreby v závislosti od ich veku. Od 9 týždňov do 4 mesiacov je pre ich vývoj rozhodujúca šteňacia škôlka, hry na dvore a krátke prechádzky. Od 4 do 6 mesiacov sú ideálne kurzy poslušnosti a každodenné polkilometrové prechádzky spolu s hrou. V tomto období môže byť prospešné naučiť ich plávať. Od 6 mesiacov do jedného roka sa odporúča aportovanie a hry v chladnejšom období dňa. Behať môžu začať po dovŕšení jedného roka, ale vzdialenosť by mala byť spočiatku obmedzená, aby sa chránili ich rastúce kosti a kĺby. Postupné zvyšovanie vzdialenosti a času je bezpečnejšie, keď dospievajú. Aj keď šachy dobre spolupracujú s ľuďmi, môžu byť nezávislé a svojhlavé. Dôležitý je ich výcvik s láskavosťou, dôslednosťou a pozitívnym posilňovaním. Používanie potravinových odmien a pochvaly môže byť veľmi účinné. Tvrdé zaobchádzanie povedie len k tvrdohlavejšiemu správaniu. Lepšie výsledky prináša udržiavanie výcviku v pútavom duchu a umožnenie určitej kontroly nad ich konaním. Dôsledná disciplína je rozhodujúca, keď váš Chessie vykazuje nevhodné správanie, ako je napríklad prepadávanie alebo znečisťovanie domu. Rozhodné a rýchle riešenie takéhoto správania s jasným nesúhlasom je veľmi dôležité, pričom sa uistite, že neexistujú žiadne výnimky z pravidiel.

Povaha plemena: Retríver zo zálivu Chesapeake

Ideálny Chesapeake Bay Retriever sa môže pochváliť veselou a odvážnou povahou v kombinácii s inteligenciou, silnou pracovnou morálkou a ostražitou povahou, čo z nich robí výnimočných strážnych psov. Ich silná myseľ alebo skôr tvrdohlavosť si však vyžaduje pevný a dôsledný výcvik zo strany všetkých dospelých v domácnosti. Ak sa im čo i len raz podvolíte, môže to mať za následok zdĺhavé preškoľovanie. Účinné vedenie zahŕňa použitie ostrého pohľadu alebo slovného pokarhania na nápravu nesprávneho správania. Pozitívne posilňovanie môže byť veľmi účinné. Napriek ich občasnej hlúposti a zmyslu pre humor môže tvrdohlavosť šachovnice vyvážiť ich zábavnú hodnotu. Ak sa raz upnú na nejakú myšlienku, je náročné odvrátiť ich pozornosť. Okrem toho ich vytrvalá povaha môže viesť k tomu, že sa neúnavne ženú za tým, po čom túžia, čo môže byť pozitívna vlastnosť počas hľadania kačice, ale menej žiaduca, keď hľadajú niečo iné, podobne ako vytrvalé dieťa v obchode s potravinami túžiace po sladkostiach. Temperament šachovnice je formovaný rôznymi faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s dobrým temperamentom prejavujú zvedavosť a hravosť, ochotne sa približujú k ľuďom a komunikujú s nimi. Pri výbere šteňaťa sa rozhodnite pre šteniatko so stredne silným temperamentom a vyhnite sa extrémom, ako je príliš agresívne alebo príliš bojazlivé správanie. Stretnutie aspoň s jedným z rodičov, zvyčajne s matkou, vám umožní odhadnúť, aký temperament vám bude vyhovovať. Pozorovanie súrodencov alebo iných príbuzných rodičov tiež poskytuje prehľad o potenciálnej osobnosti šteňaťa, keď vyrastie. Socializácia zohráva dôležitú úlohu pri formovaní dobre vyvinutého chessieho. Zapísanie do triedy šteniatkovej škôlky a ich vystavovanie pravidelným návštevám, rušným parkom, obchodom so psami a voľným prechádzkam za susedmi pomáha zdokonaľovať ich sociálne zručnosti a zabezpečuje, že sa z nich vyvinú sebavedomí a spoločenskí dospelí psi.