Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Rodézsky ridžbek

Rodézsky ridžbek

Rodézsky ridžbek - charakteristika

láskavýdôstojnývyrovnaný
Veľkosť: veľký
Výška: 61 - 69 cm
Hmotnosť: 32 - 39 kg
Dĺžka života: 10 - 10 rokov

Ridgebacky sú rýchli a silní atléti, ktorí môžu vážiť od 32 do 40 kilogramov a často aj viac. Vyskytujú sa len v jednej farbe - pšeničnej - ktorá zahŕňa všetky odtiene, ktoré možno vidieť na pšeničnom poli, od bledej ľanovej až po červenú farbu dozrievajúceho obilia. Ridgebacky majú aj dve farby nosa: čiernu a menej často vídanú hnedú. impozantný ridgeback môže byť svojhlavý, nezávislý a niekedy panovačný. Ridgebackovia musia byť od šteniatka vedení pevnou, ale spravodlivou rukou. Sú to verní priatelia, ochraňujúci svojich blízkych a rozplývajúci sa láskou k tým, ktorým dôverujú. Napriek tomu môže byť ridgeback pre začínajúceho majiteľa psa príliš veľkým psom. Rodézsky ridgeback je univerzálny ”renesančný pes”, ktorého charakteristickým znakom je hrebeň alebo pruh dozadu rastúcej srsti na chrbte. Hoci sa toto plemeno preslávilo vo svojej rodnej Afrike vďaka svojim schopnostiam stopovať a hnať levy - ale nikdy ich nezabíjať -, dnes sú ridgebacky cenenými rodinnými psami, ktorých majitelia musia byť pripravení na ich nezávislosť a silný lovecký apetít.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Rodézsky ridžbek - obrázky

Rodézsky ridžbek vzhlad Rodézsky ridžbek vyzor Rodézsky ridžbek foto

Rodézsky ridžbek - starostlivosť

Rodézsky ridgeback sa dokáže prispôsobiť rôznym domácnostiam vrátane bytov, ak má denne dostatok pohybu. Mali by žiť v dome so svojimi ľuďmi, nie vonku vo výbehu alebo v búde. Ideálny je prístup na bezpečne oplotený dvor. Ak sa nudia, pokúsia sa utiecť, takže okrem toho, že zabezpečíte, aby váš plot nemohli preskočiť, preliezť alebo podkopať, zamestnajte svojho ridgebacka výcvikom, hrou alebo psími športmi. Ak ho pošlete na dlhé hodiny samotného na dvor, je to pozvánka na deštrukciu. Aj keď sa ridgeback nijako zvlášť nenudí, často má sklon kopať veľké diery, aby si mohol oddýchnuť v chladnej a pohodlnej hline. Buďte pripravení dať mu časť dvora, alebo sa zmierte s tým, že budete mať krátermi posiaty dvor, ktorý pripomína povrch Mesiaca. Doprajte svojmu rhodézskemu ridgebackovi niekoľko 15- až 20-minútových prechádzok alebo hier denne a niekoľkokrát do týždňa mu doprajte aj možnosť prebehnúť sa v bezpečne ohradenom priestore. Kvôli silnej koristi tohto plemena je nevyhnutné držať ho na vodítku v neoplotených oblastiach. Váš ridgeback vybehne za mačkou, králikom alebo cyklistom bez ohľadu na to, ako dobre si myslíte, že je vycvičený. Ridgebacky sú vo všeobecnosti diskriminačné štekače, čo znamená, že štekajú len na veci, ktoré sú dôležité, ale každý pes sa môže stať nepríjemným štekačom, ak nemá nič iné na práci. S výcvikom začnite skoro, najprv so škôlkou pre šteňatá, potom so základným kurzom poslušnosti. Rodézsky ridgeback má svoju vlastnú myseľ a môže byť tvrdohlavý. Ak ho chcete úspešne vycvičiť, musíte byť pevní a dôslední, ale nie prísni. Používajte techniky pozitívneho posilňovania, ako je pochvala, hra a odmeny za jedlo.

Povaha plemena: Rodézsky ridžbek

Rodézsky ridgeback je nezávislý a inteligentný, čo je kombinácia, ktorá môže byť zábavná, frustrujúca a obohacujúca. Dôležité je začať s výcvikom skoro a byť pevný - ale nie prísny - a dôsledný. Vzhľadom na svoje poľovnícke korene má rhodézsky ridgeback vysokú túžbu po koristi. To znamená, že túlavé mačky a iné malé chlpaté zvieratá nie sú na vašom dvore v bezpečí, a tiež to znamená, že váš dvor by mal byť bezpečne oplotený, aby ste mu zabránili ísť na lov na vlastnú päsť. Bujarý a aktívny v šteniatku dozrieva na pokojného psa s miernymi potrebami pohybu. Ridgeback si chráni svoj domov a je vyberavý štekáč, na ktorého sa môžete spoľahnúť, že vás upozorní na problémy. K cudzím ľuďom je zdržanlivý, ale k členom rodiny je nežný a láskavý. Ako každý pes, aj rhodézsky ridgeback potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka ridgebacka vyrástol všestranný pes.