Šeltia

Šeltia

Šeltia - charakteristika

hravýenergickýjasný
Veľkosť: malý
Výška: 33 - 41 cm
Hmotnosť: 7 - 11 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Šeltia je malý, aktívny a obratný pastiersky pes, ktorý v ramenách meria 35 až 40 cm. Dlhá srsť je drsná a rovná, s hustou podsadou a vyskytuje sa v čiernej alebo blue mearle farbe s bielymi znakmi. Srsť spolu s dlhou klinovitou hlavou, malými, trojštvrťovými vztýčenými ušami a hlbokým hrudníkom s rovným trupom dáva šeltii vzhľad miniatúrnej kolie s drsnou srsťou. Bystré a horlivé šeltie sa ľahko cvičia a sú prvotriednymi pretekármi v skúškach poslušnosti, agility a pasenia. Sú to citlivé a láskyplné rodinné psy, ktoré sa veľmi dobre prispôsobujú nálade v domácnosti. Radi štekajú a voči cudzím ľuďom bývajú zdržanliví - dve vlastnosti vynikajúceho strážneho psa. Šeltia je mimoriadne inteligentný, rýchly a poslušný pastier pochádzajúci z odľahlých a drsných Shetlandských ostrovov v Škótsku. Šeltie sa veľmi podobajú na svojho väčšieho bratranca, kólie.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Šeltia - obrázky

Šeltia vzhlad Šeltia vyzor Šeltia foto

Šeltia - starostlivosť

Hoci boli šeltie vyšľachtené na to, aby odolávali drsným poveternostným podmienkam, milujú svojich ľudí a mali by s nimi žiť vo vnútri ako súčasť rodiny. Aj keď môžu byť v interiéri relatívne neaktívni, šeltie boli vyšľachtené ako pracovné hospodárske psy a potrebujú dostatok pohybu. Radi chodia na prechádzky, hrajú sa s deťmi aportujú a behajú okolo jedálenského stola. Potom vám pomôžu podržať pohovku. Vzhľadom na ich malú veľkosť sa šeltie môžu dobre uplatniť v byte, ak sa im ich majitelia budú venovať a zabezpečia im každodenné prechádzky a hry, ako aj výcvik, aby neprestajne neštekali. To si vyžaduje jemnosť. Šeltie môžu ľahko zraniť svoje city hrubým zaobchádzaním. Namiesto toho, aby ste na svoju šeltie za štekanie kričali, potvrďte jej upozornenie ("Ďakujem, že si mi povedal o veveričke na dvore") a slovne ju pokarhajte len vtedy, ak bude pokračovať v štekaní. Vo všeobecnosti platí, že sheltie najlepšie reagujú na pozitívne posilnenie, ako je pochvala, hra a odmeny za jedlo. Snažte sa, aby bol výcvik pre psa zaujímavý. Šeltie sa môžu ľahko nudiť a nevidia zmysel v opakovaní cviku viackrát, ak bol vykonaný správne na prvýkrát.

Povaha plemena: Šeltia

Šeltia je veľmi verná, jemná a citlivá. Plemeno má širokú škálu osobností, od spoločenskej a hlučnej cez pokojnú a sedavú až po plachú. Je normálne, že sheltie sú voči cudzím ľuďom rezervované, ale vyhýbajte sa psom, ktoré sa zdajú byť príliš bojazlivé alebo nervózne. Ak si vyberáte šteniatko, nevadí, ak k cudziemu človeku vždy nepríde hneď, ale malo by byť radostne zvedavé a pripravené spriateliť sa s niekým, kto si k nemu sadne na zem. Bez ohľadu na svoju povahu dávajú šeltie prednosť tomu, aby boli stále so svojimi ľuďmi, a počas dňa ich budú nasledovať z miestnosti do miestnosti. Ako všetky psy, aj shelties potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka sheltie vyrástol všestranný pes.