Ši-cu

Ši-cu

Ši-cu - charakteristika

láskavýhravýspoločenský
Veľkosť: malý
Výška: 23 - 27 cm
Hmotnosť: 4 - 7 kg
Dĺžka života: 10 - 18 rokov

Ši-cu vážia 4 až 7 kilogramov a merajú 20 až 25 centimetrov, sú na svoju veľkosť prekvapivo pevné. Srsť, ktorú poznáme v mnohých farbách, stojí za čas, ktorý jej venujete - máloktorý pes je taký krásny ako dobre upravený Shih Tzu. Byť roztomilý je pre tohto živého šarmantného psa spôsob života. Shih Tzu je známy tým, že je obzvlášť láskavý k deťom. Keďže ide o malého psa vyšľachteného na to, aby väčšinu dňa trávil v kráľovských palácoch, je skvelým domácim miláčikom, ak bývate v byte alebo nemáte veľký dvor. Niektoré psy žijú preto, aby kopali diery a naháňali mačky, ale predstava Shih Tzu o zábave je sedieť vám na kolenách a správať sa rozkošne, keď sa snažíte pozerať televíziu. Tá tvár! Tie veľké tmavé oči, ktoré sa na vás pozerajú s tým sladkým výrazom! Nie je prekvapením, že majitelia Shih Tzu sú už tisíc rokov takí nadšení z tohto malého ”levieho psa”.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Ši-cu - obrázky

Ši-cu vzhlad Ši-cu vyzor Ši-cu foto

Ši-cu - starostlivosť

Maltézsky psík Shih Tzu je prispôsobivý pes, ktorý dokáže meniť svoje zvyky podľa toho, v akom dome žije. Môže byť aktívny a spoločenský v domácnosti plnej energie, ale môže byť aj pokojný a zdržanlivý v pokojnejšej domácnosti. Bez ohľadu na osobnosť si maltézsky psík Shih Tzu vyžaduje rovnakú starostlivosť. Mal by mať každodenný pohyb, ktorý však môže byť jednoduchý ako pokojná prechádzka po okolí alebo zábavná hra na aportovanie na chodbe alebo na dvore. Očakávajte približne 10 až 15 minút pohybu denne. Môže sa dobre cítiť v byte, ale ideálny je dom s malým dvorom. Maltézsky psík shih tzus miluje pobyt vonku a značnú časť času strávi hrou a šantením vonku. Odporúča sa domov s klimatizáciou, pretože niektorí maltézski psíci Shih Tzus môžu trpieť dýchacími problémami, ktoré sa môžu zhoršiť v horúčave a vlhku; nenechávajte ho príliš dlho zostať vonku alebo sa príliš hrať, keď je horúco a vlhko. Výcvik je pre maltézskeho shih tzu rovnako dôležitý ako pre všetky psy a dá sa vycvičiť bez väčších ťažkostí, pretože je bystrý a ochotný učiť sa. Je výborným psom pre začínajúcich majiteľov. Dôležitá je socializácia, najmä preto, že maltézsky shih tzu je spoločenský pes a rád prijíma návštevy alebo sám chodí na návštevy. Môže byť hlučný a upozorní štekotom, keď niečo alebo niekoho podozrivého uvidí; nie je však taký hlučný ako niektoré iné malé psy, a to vrátane rodičovských plemien. (To je radosť z kríženca.) Výcvik v prepravke prospieva každému psovi a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš maltézsky psík Shih Tzu nemal v dome nehody alebo sa nedostal do vecí, do ktorých by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže uchýliť, aby si zdriemol. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu psovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať byť ubytovaný alebo hospitalizovaný. Nikdy však nezatvárajte svojho maltézskeho psíka Shih Tzu do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem prípadov, keď v noci spí. Je to ľudský pes a nie je určený na to, aby strávil svoj život zavretý v prepravke alebo búde.

Povaha plemena: Ši-cu

Maltézsky psík Shih Tzu je prispôsobivý a inteligentný pes. Pravdepodobne bude aktívny a spoločenský, ak nie priamo hlučný, ale občas sa nájde aj pokojná a tichá osobnosť. Pre maltézskeho Shih Tzu je najdôležitejším aspektom života rodina: na ničom inom nezáleží toľko ako na tom, aby bol s vami. Ak má toto, o všetkom ostatnom sa dá rokovať. Ak sa používa dobrý chovný materiál, má pekný, dobre vyvinutý temperament. Môže byť zvedavý, čo ho môže občas dostať do problémov. Zvyčajne je však šťastný a vždy pripravený na dobrú hru. Temperament ovplyvňuje viacero faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Šteniatka maltézskeho jazvečíka Shih Tzu potrebujú skorú socializáciu a výcvik. Ako každý pes sa môže stať bojazlivým, ak nie je v mladosti správne socializovaný. Včasná socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka vyrástol všestranný pes. Zapísanie vášho mladého maltézskeho psíka Shih Tzu do triedy šteniatok je skvelým začiatkom. Pravidelné pozývanie návštev, vodenie psa do rušných parkov a obchodov, kde sú povolené psy, a nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.