Šiperka

Šiperka

Šiperka - charakteristika

sebavedomýpohotovýzvedavý
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 33 cm
Hmotnosť: 5 - 7 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Schipperky sú malé psy určené na ťažkú prácu, ktoré merajú maximálne 35 centimetrov. Schipperkovia boli vytvorení ako ratlíci a strážni psi. Ich silné čeľuste, krk a predné končatiny spolu s nenápadným, mačacím štýlom lovu z nich robia ideálne stroje na lov potkanov. Čierna srsť je bohatá okolo krku, pliec a nôh, čo dáva plemenu siluetu, ktorá zvýrazňuje hrubé, mohutné telo. Líščia tvár dotvára jedinečný vzhľad jedinečného plemena. Ak nedokážete rozoznať škiperského psa od obyčajného, jednoducho ste nedávali pozor. Tento malý čierny pes, ktorý je zvedavý, živý a intenzívny, ale aj zlomyseľný, je robustný a dlhoveký spoločník, s ktorým nikdy nie je nuda.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Šiperka - obrázky

Šiperka vzhlad Šiperka vyzor Šiperka foto

Šiperka - starostlivosť

Škriatok je ľahko ošetrovateľné a prispôsobivé plemeno, ktoré by malo žiť vo vnútri so svojou rodinou. Počas horúčav, ktoré neznáša dobre, rád leží pred ventilátorom alebo pod stropným ventilátorom. Vo všeobecnosti sa mu darí vo všetkých typoch prostredí a rodín, pokiaľ má dostatok každodenného pohybu a pevné a dôsledné vedenie od niekoho so zmyslom pre humor. Vzhľadom na jeho vysokú aktivitu by mu však najlepšie vyhovoval domov s malým, ale bezpečne oploteným dvorom, kde by mohol vybiť časť svojej energie. Uvedomte si, že škiperk rád hrabe, najmä ak sa na konci tunela môže nachádzať krtko. Škriatkovia potrebujú denne aspoň pol hodiny pohybu, lepšie je viac. Ich ľudia sú zvyčajne unavení skôr ako oni. Stále behajú a hrajú sa a keď majú náladu, využijú váš dom ako pretekársku dráhu. Venčite ich na vodítku, aby ste zabránili náhlemu úteku k zaujímavému zvieraťu alebo predmetu. Počítajte s dvomi prechádzkami denne, aby bola túžba vášho škiperka po akcii uspokojená. Bude sa mu páčiť aj jazda v košíku na bicykli alebo križovanie uličiek obchodu so zvieracími potrebami v nákupnom vozíku. S výcvikom začnite, keď je váš Schipperke malý, a v posilňovaní lekcií pokračujte počas celého jeho života. Vyžaduje si trpezlivého a dôsledného trénera a najlepšie reaguje na techniky pozitívneho posilňovania, ako sú odmeny za jedlo, pochvala a hra. Schipperke je známy tým, že je tvrdohlavý. Hoci je inteligentný a chce, aby ste boli šťastní, jeho predstava o tom, ako by veci mali byť, môže prevážiť nad akoukoľvek túžbou vyhovieť. Niektorí Schipperkovia môžu byť ťažko vychovateľní a odporúča sa výcvik v prepravke.

Povaha plemena: Šiperka

Škriatok je povestný "veľký pes v malom psom tele". Je aktívny, sebavedomý a zvedavý. Zatvorené dvere sú pre neho jednoducho výzvou, ktorú treba prekonať. Schipperke si zachováva svoje šteňacie vlastnosti - vrátane tých problémových - až do veku 4 alebo 5 rokov. Miluje svojich ľudí a chce sa im zapáčiť, ale rád si ide aj po svojom. Ak sa mu to dovolí, čoskoro bude Schipperke riadiť domácnosť. Ochranársky, nebojácny a prirodzene podozrievavý voči cudzím ľuďom je z neho vynikajúci strážny pes a pustí sa do každého, kto sa zdá mať zlé úmysly. Schipperky sú v ponúkaní priateľstva vyberavé, spravidla ho obmedzujú na členov rodiny, s ktorými si vytvárajú silné putá. Pokiaľ ide o výcvik, sú zlomyseľní a môžu byť tvrdohlaví, ale s pozitívnym posilňovaním sa rýchlo učia. Ako každý pes, aj schipperk potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa Schipperkeho vyrástol všestranný pes.