Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Škótsky teriér

Škótsky teriér

Škótsky teriér - charakteristika

sebavedomýnezávislýtemperamentný
Veľkosť: malý
Výška: 25 cm
Hmotnosť: 8 - 10 kg
Dĺžka života: 12 - 12 rokov

Známa je silueta krátkonohého, ale statného teriéra s výrazným osrstením brady, nôh a spodnej časti tela. Drôtovitá vrchná srsť a mäkká, hustá podsada môžu byť čierne, pšeničnožlté alebo so žíhaným pruhovaným vzorom. Jasné, prenikavé oči a vztýčené uši a chvost vyjadrujú bystrú ostražitosť - charakteristický znak britských teriérskych plemien. Pracovný štýl škótov sa opisuje ako efektívny a obchodný a ich odstup voči cudzím ľuďom z nich robí vynikajúcich strážnych psov. Ich lovecký inštinkt zostáva silný, čo môže komplikovať život susedovej mačke, a škóti sú známi tým, že sú v blízkosti iných psov nepríjemní. Tento odvážny a múdry škótsky pes má rád svižné prechádzky a optimistické hry. Pevný kompaktný pes s výraznou osobnosťou, škótsky teriér je nezávislý, sebavedomý spoločník s vysokou náladou. Škóti majú dôstojnú, takmer ľudskú povahu. Ich teriérska vytrvalosť vyslúžila tomuto plemenu prezývku ”húževnatý”.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Škótsky teriér - obrázky

Škótsky teriér vzhlad Škótsky teriér vyzor Škótsky teriér foto

Škótsky teriér - starostlivosť

Škót je aktívny a môže sa stať deštruktívnym, keď sa nudí a nie je dostatočne cvičený. Rád chodí na prechádzky, ale beh nie je súčasťou jeho denného plánu. Na prechádzkach musí byť na vôdzke, pretože je predsa lovec a uvidí veveričku, ale nie auto. Má rád vodu, ale nevie plávať, a to je zlý konflikt. Potopí sa ako kameň, pretože má krátke nohy a ťažké telo. Škóti a nezakryté bazény sú katastrofou, ktorá čaká na svoju príležitosť, a preto ich skupiny na záchranu škótov radšej neumiestňujú do domov s bazénmi. Výcvik v prepravke prospieva každému psovi a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš škót nemal v dome nehody alebo sa nedostal do vecí, do ktorých by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže uchýliť na spánok. Výcvik v klietke v mladom veku pomôže vášmu škótskemu psíkovi akceptovať uzavretie, ak bude niekedy potrebovať byť hospitalizovaný alebo umiestnený na internáte. Nikdy však nezatvárajte škóta do prepravky na celý deň. Škóti sú ľudskí psi a nie sú určení na to, aby strávili svoj život zavretí v klietke alebo v búde.

Povaha plemena: Škótsky teriér

Povaha a osobnosť škótskeho teriéra sa tak trochu podobá na osamelé vresoviská jeho domoviny. Je to vážny chlapík, nie príliš veselý, a schvaľuje dôstojnosť a rezervovanosť. Je svojhlavý, ale aj nezávislý a inteligentný ako bič. Má sklon k odstupu (nie však voči svojej rodine). Škót príliš nereaguje na ľudí, ktorí nad ním jasajú, keď je niekde vonku. Pomaly prijíma kohokoľvek mimo rodiny, ale jeho oddanosť vlastným ľuďom je legendárna. Potrebuje žiť v dome, pretože spoločnosť je jeho oporou. Je citlivý na pochvalu a hnev, vie sa dobre prispôsobiť meniacim sa náladám v domácnosti. Keď ste ticho, bude ticho (pokiaľ neuvidí veveričku); keď ste pripravení na prechádzku, bude s vami viazaný vonku. Nezabudnite na jeho pôvod: je to pravý teriér. Ak ho iný pes vyprovokuje, bude bojovať až do konca. Ak ho iné psy nechajú na pokoji, on ich nechá na pokoji. Je dôležité, vlastne rozhodujúce, aby ste škóta brali na socializačné kurzy už od šteniatka. Pozývanie priateľov a rodiny k sebe alebo chodenie s ním na rušné miesta, kým je mladý, skrotí jeho všeobecnú nedôveru voči cudzím ľuďom. Nekontrolovaná agresivita sa môže v dospelosti prejaviť ako agresia - preto začnite s výcvikom svojho škótskeho šteňaťa od chvíle, keď si ho prinesiete domov.