Sluga

Sluga

Sluga - charakteristika

rezervovanýpôvabnývznešený
Veľkosť: veľký
Výška: 61 - 74 cm
Hmotnosť: 16 - 23 kg
Dĺžka života: 10 - 15 rokov

Sluga je klasicky stavaný pes starobylého pôvodu, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na lov zajacov, líšok, šakalov, gaziel a divých svíň v náročnom teréne svojej domoviny. Je to štíhly, bezpríznakový pes, ktorý v ramenách meria 60 až 70 cm. Farby srsti zahŕňajú odtiene svetlej piesočnatej až po mahagónovú červenoplavú, so žíhaním alebo bez neho, s čiernymi znakmi alebo bez nich, bez invazívnych bielych znakov. Veľké tmavé oči sa často opisujú ako ”melancholické”. Staroveký Sluga, prezývaný ”arabský chrt”, je štíhly, rýchly honiaci pes, ktorý lovil rôznu zver v severoafrických púšťach. Je to klasický chrt, ktorý je kráľovsky zdržanlivý k cudzím ľuďom a nežný k blízkym.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Sluga - obrázky

Sluga vzhlad Sluga vyzor Sluga foto

Sluga - starostlivosť

Saluki sú kvôli krátkej srsti náchylnejšie na extrémne teploty, preto môžu potrebovať ochranu pred extrémnym chladom alebo teplom. Pravidelný pohyb je pre salukiho veľmi dôležitý, aby sa udržal v psychickej a fyzickej kondícii. Hoci sú známe svojimi šprintérskymi schopnosťami, majú radi aj pokojné prechádzky a hry v bezpečne oplotenom priestore, kde sa môžu bezpečne venovať svojej vysokej koristi. Starostlivosť o srsť je pomerne jednoduchá, ich krátka srsť si vyžaduje minimálnu údržbu, ale pravidelné česanie im pomôže udržať srsť čistú a zdravú. Pravidelné veterinárne prehliadky a očkovania sú nevyhnutné na monitorovanie ich celkového zdravotného stavu a prevenciu bežných zdravotných problémov psov. Saluki sú citlivé psy, ktorým prospieva sociálna interakcia. Vytvárajú si silné väzby so svojimi rodinami a ak zostanú dlhší čas osamote, môžu sa stať úzkostlivými alebo odmeranými. Tomuto plemenu prospievajú metódy výcviku s pozitívnym posilňovaním, ktoré kladú dôraz na trpezlivosť a dôslednosť. Včasná socializácia je nevyhnutná, aby sa zoznámili s rôznymi ľuďmi, zvieratami a prostredím. Rezervovaná povaha salukiho znamená, že môže byť opatrný v blízkosti cudzích ľudí, takže včasná socializácia pomáha zabezpečiť, aby zostal dobre prispôsobený a sebavedomý. A napokon, pohyblivosť salukísa a jeho láska k naháňaniu všetkého, čo sa hýbe, znamenajú, že by mal byť pod dohľadom v neoplotených oblastiach, pretože jeho silný lovecký pud by ho mohol viesť k naháňaniu malých zvierat. Súhrnne možno povedať, že saluki sú pôvabné a citlivé psy, ktoré si vyžadujú vyváženú stravu, pravidelný pohyb, starostlivosť, socializáciu a výcvik s pozitívnym posilňovaním, aby mohli viesť šťastný a plnohodnotný život ako milovaní spoločníci.

Povaha plemena: Sluga

Sloughi sa vyznačuje jedinečnou a trochu rezervovanou osobnosťou. Tieto psy často pôsobia odťažito a nezávisle, čo je vlastnosť, ktorá sa zdokonaľovala po stáročia, keď pracovali po boku svojich kočovných majiteľov v severnej Afrike. Aj keď sa môžu zdať cudzím ľuďom vzdialení, sloughi si vytvárajú hlboké a hlboké väzby so svojimi rodinami. Sú známe svojou vernosťou a oddanosťou k tým, ktorí sú im drahí, a preto sú výnimočne láskyplnými a ochranárskymi spoločníkmi. Napriek svojmu dôstojnému správaniu majú Sloughi citlivú a jemnú povahu. Dokážu byť veľmi empatickí a intuitívni, často sa prispôsobujú náladám a emóciám svojich majiteľov. Toto plemeno má tendenciu byť pokojné a vyrovnané v interiéri, vďaka čomu sa dobre hodí do pokojného domáceho prostredia. Majú však návaly energie a radi sa venujú vonkajším aktivitám, najmä behu a hre. Hoci sú to samostatne mysliace psy, ich silná väzba na rodinu ich núti vyhľadávať interakciu s ľuďmi a ich uznanie. Sloughi sa môžu s cudzími ľuďmi dlho zohrievať, ale po získaní dôvery môžu byť neuveriteľne láskavými a vernými spoločníkmi, ktorí dodajú životu svojich majiteľov nádych elegancie a tepla.