Stredoázijský ovčiak

Stredoázijský ovčiak

Stredoázijský ovčiak - charakteristika

nezávislýodvážnysebavedomý
Veľkosť: veľký
Výška: 65 - 70 cm
Hmotnosť: 40 - 50 kg
Dĺžka života: None - None rokov

Stredoázijské ovčiarske psy sú prirodzeným ochranárskym plemenom, ktoré si vyžaduje nepretržité sledovanie počas celého života psa. Nie sú určené pre majiteľov psov, ktorí ich majú po prvýkrát. Vznikli ako plemeno prirodzeným výberom počas viac ako štyritisíc rokov na rozsiahlom území, ktoré sa dnes rozprestiera od Kaspického mora po Čínu a od južného Uralu po Afganistan. Stredoázijský ovčiak je sebavedomý, vyrovnaný, pokojný, hrdý a nezávislý. Sú veľmi odvážni a majú vysokú pracovnú schopnosť, vytrvalosť a prirodzený inštinkt pre územie. Toto plemeno je známe svojou nebojácnosťou voči veľkým predátorom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Stredoázijský ovčiak - obrázky

Stredoázijský ovčiak vzhlad Stredoázijský ovčiak vyzor Stredoázijský ovčiak foto

Stredoázijský ovčiak - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u vášho stredoázijského ovčiaka by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť. Stredoázijský ovčiak nie je zaradený do kategórie vysokoenergetických plemien, ale má veľkú výdrž. Každý deň potrebujú približne hodinu pohybu. Ideálne sú prechádzky alebo turistika. Nechty im strihajte podľa potreby, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by sa cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ alebo veterinár. Jednou z najťažších úloh pri starostlivosti o akékoľvek zviera je udržiavanie zdravia ústnej dutiny. Zuby svojho psa by ste mali čistiť minimálne trikrát týždenne. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa, a pomôže vám s odporúčaním dentálnych žuvacích prostriedkov.

Povaha plemena: Stredoázijský ovčiak

Stredoázijský ovčiak sa opisuje ako hrdý, sebavedomý a nezávislý. Ak sa priblíži dravec, tieto psy sú odvážne a nie sú známe tým, že by ustúpili. Sú teritoriálne a postarajú sa o to, aby ich územie bolo bez zvierat a predátorov. Stredoázijský ovčiak je verný a chráni svojich blízkych. K cudzím ľuďom sa správajú zdržanlivo, ale keď ide o ich rodinu, dokážu byť láskaví. Tento pes je robustný a znesie chladné podnebie. Zvyčajne sa považujú za pomerne tichého psa, ale keď sa k nim priblížia cudzí ľudia, začnú biť na poplach. Môžete ich považovať za aktívnych vonku, ale miernych a všímavých v interiéri.