Sussexský španiel

Sussexský španiel

Sussexský španiel - charakteristika

priateľskýveselývyrovnaný
Veľkosť: malý
Výška: 33 - 38 cm
Hmotnosť: 16 - 20 kg
Dĺžka života: 13 - 15 rokov

Sussexy sú dlhé, nízko stavané psy s veľkou silou a vytrvalosťou. V ramenách dosahujú výšku len 35 cm, napriek tomu sú označované ako ”mohutné”, s hlbokým hrudníkom a ťažkou kostrou. Ich charakteristickým znakom je bohatá, pernatá srsť bohatej zlatej farby. Klasická španielia hlava s vlnitými ušami a veľkými orieškovými očami má pochmúrny, zamračený výraz, ktorý je v rozpakoch s vrodenou veselosťou sussexov. ”Pokojný, láskavý, vyrovnaný, verný, lojálny” - to všetko sú slová, ktoré sa používajú na opis sussexského španiela, pomalého, ale stabilného lovca a prívetivého domáceho psa. Jeho zamračený výraz je v rozkošnom rozpore s typicky veselou povahou.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Sussexský španiel - obrázky

Sussexský španiel vzhlad Sussexský španiel vyzor Sussexský španiel foto

Sussexský španiel - starostlivosť

Sussex potrebuje 20 až 30 minút každodenného cvičenia, aby sa udržal v čo najlepšej kondícii. Potešia ho dlhé prechádzky alebo túry, najmä ak vedú cez zalesnené oblasti, kde môže loviť vtáky. Je to vážny španiel, ktorý nemá rád bujaré potulky, ale rád trávi čas so svojimi ľuďmi v prírode. Najlepšie sa hodí na život vo vnútri, ale mal by mať prístup na bezpečne oplotený dvor, kde môže pozorne sledovať vtáky, veveričky a iné voľne žijúce zvieratá. Výcvik sussexa môže byť náročný. Príslušníci tohto plemena majú svoju vlastnú myseľ. Sussexské španiely sú inteligentné a rýchlo sa učia, ale potrebujú dôslednosť a trpezlivosť, aby bol výcvik plne úspešný. Jednou z oblastí, ktorej sa treba venovať už v mladom veku, je štekanie. Na rozdiel od iných španielov nechávajú sussexské španiely pri love zaznieť svoj hlas. To sa prenáša aj do domáceho života. Budú štekať, keď ľudia prídu k dverám alebo len tak pre radosť z počutia. Ak svojho sussexa nevychováte k umiernenému štekaniu, ocitnete sa so psom, ktorý šteká na všetko nadmieru. Sussex je obzvlášť náchylný na štekanie a zavýjanie, keď zostane dlhší čas sám, preto pred jeho zaobstaraním zvážte, či budete doma dostatočne často, aby bol spokojný.

Povaha plemena: Sussexský španiel

Sussexský španiel, známy svojou jemnou a láskavou povahou, je vynikajúcim prírastkom do každej rodiny. Hoci toto plemeno vykazuje energiu a vytrvalosť v teréne, nemusí sa vyrovnať rýchlosti iných športových plemien. Sussexské španiely sú vo všeobecnosti priateľské a veselé, hoci počas výcviku môžu prejavovať tvrdohlavosť, pričom temperament ovplyvňujú faktory, ako je dedičnosť, výcvik a socializácia. Šteňatá s príjemným temperamentom sú často zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a komunikujú s nimi. Pri výbere šteniatka sa odporúča vybrať si šteniatko so strednou povahou a vyhnúť sa tým, ktoré sú príliš agresívne alebo príliš bojazlivé. Odporúča sa stretnutie aspoň s jedným z rodičov, zvyčajne s matkou, aby ste sa uistili, že ich temperament sa zhoduje s vašimi preferenciami. Okrem toho stretnutie so súrodencami a inými príbuznými rodičov môže poskytnúť cenné informácie o budúcom správaní šteňaťa. Tak ako pre každého psa, aj pre sussexského španiela je nevyhnutná skorá socializácia, pri ktorej je vystavený rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a skúsenostiam, aby sa z neho vyvinul vyrovnaný dospelý pes.