Svätobernardský pes

Svätobernardský pes

Svätobernardský pes - charakteristika

hravýočarujúcizvedavý
Veľkosť: veľký
Výška: 66 - 76 cm
Hmotnosť: 54 - 82 kg
Dĺžka života: 8 - 10 rokov

Tento geniálny obor patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie plemená na svete. PäJeho písomný štandard oplýva výrazmi ako ”veľmi mohutný”, ”mimoriadne svalnatý”, ”impozantný” a ”masívny”. Samec meria v ramenách minimálne 65 cm, samice sú menšie a jemnejšie stavané. Obrovská hlava sa vyznačuje zvráskaveným čelom, krátkou papuľou a tmavými očami, ktoré spoločne dodávajú inteligentný, priateľský výraz, ktorý bol takým vítaným pohľadom pre uviaznutých alpských cestovateľov. Svätý bernardín je obor s pôvodom zo švajčiarskych Álp. Svätí bernardíni sú známi tým, že sú ostražití, trpezliví a opatrní pri deťoch.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Svätobernardský pes - obrázky

Svätobernardský pes vzhlad Svätobernardský pes vyzor Svätobernardský pes foto

Svätobernardský pes - starostlivosť

Svätobernardské psy potrebujú len mierne množstvo pohybu, ale je dôležité, aby ho mali, aby sa zabránilo obezite. Nosenie príliš veľkej hmotnosti je náročné pre ich kĺby a môže spôsobiť artritídu alebo ortopedické problémy. Obmedzte množstvo pohybu, ktoré poskytujete svojmu šteniatku svätého bernardína, kým nedosiahne dospelú veľkosť. Nedovoľte mu príliš rýchlo priberať na váhe ani behať či skákať po klzkých podlahách. To si len koleduje o problémy s bedrovými kĺbmi. Svätí bernardíni sú náchylní na vyčerpanie z tepla a úpal. Nenechávajte ich cvičiť v horúčavách a dbajte na to, aby mali vždy prístup do tieňa a k čerstvej vode. Dávajte pozor na príznaky únavy a úpalu, medzi ktoré patrí ťažké dýchanie, tmavočervené ďasná a slabosť alebo kolaps. Netrénovaný svätec môže vo vašej domácnosti spôsobiť spúšť a v horlivosti pozdraviť ľudí vás môže ťahať po chodníku, preto je nevyhnutný včasný výcvik. Trénujte svojho bernardína pomocou veselého a uvoľneného prístupu. Stanovte základné pravidlá a dôsledne vyžadujte, aby ich dodržiaval. Svätý bernardín je prirodzene priateľský, ale všetkým šteňatám prospieva socializačná trieda, ktorá im pomôže naučiť sa správne reagovať na iné psy a cudzích ľudí. Investícia do škôlky pre šteňatá a do kurzov poslušnosti, ako aj to, že budete denne venovať 10 až 15 minút cvičeniu doma, sa vám oplatí venovať čas, úsilie a peniaze. Výcvik v prepravke je dôležitým nástrojom, ktorý vám chovatelia odporučia. Pomáha pri výcviku v domácnosti, udržiava vášho psa alebo šteňa a vaše veci v bezpečí a je bezpečným útočiskom, kam sa váš bernardín môže uchýliť, keď sa cíti preťažený alebo unavený. Klietka by sa nikdy nemala používať ako trest, ale váš pes by ju mal vnímať ako útulné útočisko. Dobre vycvičený bernardín je skvelý rodinný spoločník a môže sa venovať mnohým zábavným činnostiam vrátane predvádzania konformity (výstavy psov), skúšok poslušnosti a ťahania vozíka.

Povaha plemena: Svätobernardský pes

Svätí sú verní svojmu dedičstvu hospicových psov, sú priateľskí a prívetiví. Majú vyrovnanú, láskavú povahu a k deťom sú milí a opatrní. Milujú pozornosť, ale nie sú na ňu tak nároční ako niektoré plemená. Vzhľadom na ich veľkú veľkosť je dôležité začať s výcvikom svätcov v ranom veku, kým sú ešte ľahko ovládateľní. Sú inteligentní a ochotní vyhovieť, ale niekedy tvrdohlaví. Nikdy by nemali byť agresívni, pokiaľ nejde o obranu člena rodiny. Ako každý pes, aj svätobernardský pes potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka bernardína vyrástol všestranný pes.