Švédsky laponský pes

Švédsky laponský pes

Švédsky laponský pes - charakteristika

hravýinteligentnýživý
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 41 - 51 cm
Hmotnosť: 14 - 20 kg
Dĺžka života: 12 - 14 rokov

Švédske laponské psy sú skvelými rodinnými spoločníkmi a darí sa im, keď sa zapájajú do všetkých aktivít svojej ľudskej svorky. Tento živý a inteligentný špic strednej veľkosti je všestranný, hravý a energický psík. Hoci sa všeobecne považuje za plemeno so strednou až vysokou energiou, keď je to vhodné, dokáže sa uvoľniť a vypnúť. Sú čulé a priateľské, ale môžu byť aj nezávisle zmýšľajúce a tvrdohlavé. Plemeno si zachováva svoje strážne a pastierske vlastnosti, ktorými sú ostražitosť a pozornosť priťahujúci štekot. Švédsky lapy je ochotný potešiť, bude s vami spolupracovať a je vhodný na agility, pasenie, pachové práce a iné spoločenské podujatia. Živý, ostražitý, milý a láskavý. Lapač je veľmi vnímavý, pozorný a ochotný pracovať. Vďaka svojim schopnostiam dobrého pastierskeho psa je veľmi užitočný so sobmi. Je veľmi všestranný, vhodný na výcvik poslušnosti, agility, pasenie, stopovanie atď. Je ľahko cvičiteľný, plný vytrvalosti a húževnatosti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Švédsky laponský pes - obrázky

Švédsky laponský pes vzhlad Švédsky laponský pes vyzor Švédsky laponský pes foto

Švédsky laponský pes - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u švédskeho laponca by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné problémy. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa v čo najlepšej kondícii. Švédske laponské psy majú strednú až vysokú úroveň energie a zvyčajne si celkom dobre udržiavajú nadváhu; hoci sa odporúča 60 minút pohybu denne s kombináciou iných aktivít. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Jedným z hlavných záujmov, pokiaľ ide o starostlivosť o vášho švédskeho laponca, bude udržiavanie jeho ústneho zdravia. Zuby by ste im mali čistiť denne, pretože mnohé psy sú náchylné na zubné problémy. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Švédsky laponský pes

Americký kynologický klub opisuje švédskeho laponca ako "hravého, inteligentného a živého". Je to veľmi spoločenský pes. Keď ich vezmete na prechádzku, môžu chcieť pozdraviť cudzích ľudí, ktorých míňajú. Sú priateľskí a hraví k ľuďom aj k iným psom. Majú radi, keď sú aktívni. Švédskych lapajov môžete vziať na prechádzku alebo na prechádzku autom. Ak radi kempujete, nájdite si kemp, ktorý povoľuje psy, pretože toto šteňa si užije všetky rodinné aktivity. Upozornia, ak sa k vášmu kempu priblíži zviera, a často ho odplašia svojím vysokým štekotom. Švédske laponské psy sú tiež dobrými strážnymi psami a upozornia vás, keď sa niekto priblíži k vašim dverám alebo keď uvidia nejaké podozrivé aktivity. Tomuto psovi veľa vecí neunikne. Nemali by zostávať dlho osamote, inak budú trpieť separačnou úzkosťou a začnú nadmerne štekať. Zapojte ich do akejkoľvek činnosti a bude to šťastný pes!