Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Thajský ridžbek

Thajský ridžbek

Thajský ridžbek - charakteristika

lojálnynezávislýagilný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 51 - 61 cm
Hmotnosť: 16 - 34 kg
Dĺžka života: 12 - 13 rokov

Thajský ridgeback je svalnatý, stredne veľký pes so štíhlou stavbou tela, vďaka ktorej je veľmi obratný a prirodzený športovec. Hrebeň na chrbte je tvorený srsťou rastúcou v opačnom smere ako zvyšok srsti a plemeno má až 8 rôznych vzorov. Šteňatá sa môžu narodiť aj bez tohto hrebeňa. Medzi farby srsti patrí jednofarebná modrá, čierna, červená alebo plavá s čiernou maskou, ktorá sa príležitostne vyskytuje u psov s červenou srsťou. Thajské ridgebacky majú aj škvrnité jazyky a niektoré sa dokonca vyskytujú s jednoliatym čierno-modrým jazykom. Dnes je väčšina ridgebackov spoločenskými psami, ale stále si zachovávajú mnohé inštinkty pre prácu, na ktorú boli vyšľachtené: lov a stráženie. Museli byť nezávislí, sebestační a sami si loviť potravu, čo im dalo silný inštinkt na prežitie, vysokú túžbu po koristi a vysokú úroveň inteligencie. Ak je thajský ridgeback dobre vychovaný a správne socializovaný, môže byť verným a milujúcim domácim miláčikom. Ako strážne plemeno si prirodzene chránia svoj domov a voči cudzím ľuďom môžu byť rezervovaní a podozrievaví. Thajské ridgebacky budú potrebovať trpezlivého, dôsledného a skúseného majiteľa, ktorý dobre rozumie správaniu psov; nie sú pre začínajúcich majiteľov psov. Thajský ridgeback je húževnatý a aktívny, s vynikajúcimi skokanskými schopnosťami. Je vysoko inteligentný, má silný inštinkt prežitia a je to verný rodinný pes.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Thajský ridžbek - obrázky

Thajský ridžbek vzhlad Thajský ridžbek vyzor Thajský ridžbek foto

Thajský ridžbek - starostlivosť

Tak ako u všetkých psov, aj u thajského ridgebacka by ste mali dodržiavať pravidelné veterinárne prehliadky, aby ste včas odhalili akékoľvek zdravotné ťažkosti alebo ochorenia. Váš veterinárny lekár vám môže pomôcť vytvoriť rutinnú starostlivosť, ktorá udrží vášho psa zdravého. Thajský ridgeback môže byť trochu náchylný na priberanie, ak vedie sedavý spôsob života. Dbajte na to, aby váš thajský ridgeback absolvoval aspoň dve polhodinové až hodinové prechádzky denne, a nezabudnite zaradiť niekoľko aktívnych hier a kratších prechádzok počas dňa. Zapracovanie socializácie do ich pohybovej rutiny môže tiež pomôcť obmedziť akékoľvek nežiaduce návyky stráženia, ktorými je thajský ridgeback známy. Denne im kontrolujte uši, či v nich nie sú nečistoty a škodcovia, a čistite ich podľa odporúčania veterinára. Zastrihávajte psovi nechty, kým nie sú príliš dlhé - zvyčajne raz alebo dvakrát za mesiac. Nemali by cvakať o podlahu. S tým vám môže pomôcť váš ošetrovateľ. Dbajte aj na zdravie ústnej dutiny svojho thajského ridgebacka. Váš veterinárny lekár vás môže poučiť o tom, ako správne čistiť zuby vášho psa.

Povaha plemena: Thajský ridžbek

Thajské ridgebacky môžu byť jedny z najvernejších spoločenských psov na svete, ale sú to aj primitívne a trochu tvrdohlavé plemená. To znamená, že thajský ridgeback potrebuje človeka, ktorý je pripravený držať sa ich a dodržiavať výcvik poslušnosti. Thajský ridgeback bude z času na čas prekračovať hranice, najmä pokiaľ ide o útek z domu alebo útek zo dvora, len aby vás otestoval. Thajský ridgeback je tiež veľmi verný. Keď sa stanete "ich" človekom, váš thajský ridgeback vás môže začať nadmerne chrániť a voči cudzím ľuďom sa môže stať trochu agresívnym. Aby ste sa vyhli agresii voči cudzím ľuďom a strážení zdrojov, budete musieť svojho thajského ridgebacka čo najskôr socializovať. Pri včasnej socializácii môže byť thajský ridgeback spoločenské a priateľské šteňa ku všetkým. Thajský ridgeback má tiež silný lovecký pud, čo znamená, že pustiť psa bez vôdzky alebo ho nechať voľne sa pohybovať na verejných priestranstvách je hazard. Thajské ridgebacky sú náchylné vyštartovať, len čo niečo uvidia, napríklad veveričku, králika alebo iné malé zviera, a prenasledovať ho. Aj v tomto prípade príde vhod dôsledný výcvik poslušnosti. Aj keď sú to pomerne aktívne psy, thajský ridgeback sa môže dobre uplatniť v bytoch a menších príbytkoch, pokiaľ má pravidelný pohyb a prechádzky. Je však dôležité, aby ste thajského ridgebacka nenechávali príliš dlho osamote, pretože tento zvedavý pes by sa práve mohol začať nudiť a správať deštruktívne.