Tibetský španiel

Tibetský španiel

Tibetský španiel - charakteristika

hravýbystrýsebavedomý
Veľkosť: malý
Výška: 25 cm
Hmotnosť: 4 - 7 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

S tupým ňufákom a veľkými výraznými očami, ”levou hrivou” okolo krku a chvostom s perami, ktorý sa elegantne vlní na chrbte, sú výrazne tibetské. Ale sú to španieli? Nie, nie v západnom zmysle slova, ako sú kokršpaniele alebo kavalieri. Namiesto toho tibeťania pripomínajú starobylé tradície, z ktorých vznikli pekinské, mopslíkové, lhaské a iné nezameniteľné ázijské plemená. Tibetský španiel meria v ramenách asi 25 cm, pohybuje sa rýchlo a cieľavedome. Vyskytujú sa v srsti mnohých farieb a kombinácií. Vrtkavý a zvedavý tibetský španiel bol pred stáročiami vyšľachtený na strážnu službu na stenách tibetských kláštorov. Tibeťan, známy plochou, hodvábnou srsťou a ”levou hrivou” okolo krku, vytvára so svojimi ľuďmi pevné, uctievajúce puto.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Tibetský španiel - obrázky

Tibetský španiel vzhlad Tibetský španiel vyzor Tibetský španiel foto

Tibetský španiel - starostlivosť

Tibbies sú domáci psi. Vyhovuje im tráviť čas so svojimi ľuďmi a nie sú vhodné na život vonku alebo v búde. Keďže môžu utiecť na prieskum, dvory musia byť oplotené a mali by sa vodiť na vôdzke. Inteligentné a ochotné vyhovieť, tibetské španiely sa dajú ľahko vycvičiť, ale to nemusí znamenať, že vás budú vždy počúvať. Majú vlastnú myseľ a budú ignorovať príkazy, ak sa im nebude chcieť poslúchať. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, začnite s výcvikom včas a buďte dôslední. Niektoré tibetské španiely sú ujačané a niektoré nie, ale vo všeobecnosti budú štekať, keď niekto príde k dverám alebo keď počujú alebo vidia niekoho alebo niečo nezvyčajné. Trpezlivosťou a dôslednosťou ich môžete naučiť, aby prestali štekať po krátkom zazvonení. Ak však bývate v byte s obmedzeniami hluku, toto plemeno nemusí byť pre vás vhodné. Ako všetky psy, aj tibetský španiel potrebuje pravidelný pohyb, ale nepotrebuje ho tony. Zvyčajne postačí dobrá hra na dvore alebo jedna či dve prechádzky za deň. Tibetské španiely sa vo všeobecnosti ľahko vychovávajú, ale dôrazne sa odporúča výcvik v prepravke. Uľahčí vám to výcvik v domácnosti a zabráni tibetskému španielovi, aby hryzal veci, keď nie ste nablízku, aby na ne dohliadal. Klietka je však pomôcka, nie väzenie, preto v nej nenechávajte svojho tibetského španiela zatvoreného dlhší čas. Najlepšie miesto pre tibetského španiela je s vami.

Povaha plemena: Tibetský španiel

Tibetské španiely sú dôverčivé a láskavé k členom rodiny, ale k cudzím ľuďom môžu byť zdržanlivé, hoci nikdy nie agresívne. V súlade so svojím dedičstvom sú vynikajúcimi strážnymi psami a štekaním vás upozornia na všetko, čo sa zdá byť nezvyčajné. Zdá sa, že tibeťania mimoriadne citlivo reagujú na nálady a pocity svojich ľudí. Akokoľvek sú však milujúce, sú to nezávisle mysliace psy a nie vždy poslúchnu, najmä ak si myslia, že vedia lepšie, alebo nevidia žiadny dobrý dôvod, prečo by mali urobiť to, čo od nich žiadate. Tak ako všetky psy, aj tibetské španiely potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka tibetského španiela vyrástol všestranný pes.