Tibetský teriér

Tibetský teriér

Tibetský teriér - charakteristika

láskavýlojálnycitlivý
Veľkosť: malý
Výška: 36 - 43 cm
Hmotnosť: 8 - 14 kg
Dĺžka života: 15 - 16 rokov

Tibetské teriéry, ktoré sa trochu podobajú na svojho menšieho bratranca, tibetského teriéra Lhasa Apso, patria k stredne veľkým plemenám, v ramenách merajú približne 35 cm a vážia od 8 do 11 kg. Charakteristickým znakom plemena je krásna a bohatá dvojitá srsť - pod ňou je chlpatá, s dlhou a jemnou vrchnou srsťou. Tieto teriéry sú medzi psami výnimočné svojimi veľkými, plochými nohami ”snežnicami”, ktoré sa počas storočí prispôsobili na to, aby im pomohli prekonávať zasnežený horský terén ich domoviny. Tibetský teriér, ”svätý pes Tibetu”, je starobylý strážny pes a spoločník, ktorý sa dlho spájal s budhistickými kláštormi. Bohato osrstený, malý až stredne veľký pes so ”snežnicovými” nohami je láskavý, citlivý a múdry.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Tibetský teriér - obrázky

Tibetský teriér vzhlad Tibetský teriér vyzor Tibetský teriér foto

Tibetský teriér - starostlivosť

Tibetské teriéry sú prispôsobivé psy, ktoré sú doma v rôznych domácnostiach, od bytov až po zámky. Mali by žiť vo vnútri so svojimi ľuďmi, nie trčať na dvore alebo v búde. Keď dospejú, sú rovnako šťastní ako gaučoví, tak aj aktívni rodinní psi. Ako každý pes, aj dospelý tibetský teriér potrebuje každodenný pohyb, aby bol zdravý a šťastný, ale postačí mu niekoľko 15-minútových prechádzok denne alebo jedna dlhšia. Prirodzene, šteňatá a dospievajúce tibetské teriéry sú plné energie a vzrušenia a vyžadujú vyššiu úroveň stimulácie a pohybu. Hoci je pre tibetského teriéra dobré mať bezpečne oplotený dvor, kde sa môže hrať, nie je dobrý nápad nechávať ho tam dlho. Nudiaci sa tibetský teriér je šteklivý a skutočne znudený tibetský teriér je únikový umelec, ktorý je dokonale schopný preliezať, skákať alebo sa prehrabať cez plot alebo pod ním. Výcvik v domácnosti môže trvať dlhšie, ale budete úspešní, ak budete trpezliví a dáte svojmu tibetskému teriérovi pravidelný rozvrh a veľa príležitostí na toaletu vonku a pochválite ho, keď to urobí. Dôrazne sa odporúča výcvik v prepravke. Uľahčí vám to výcvik v domácnosti a zabráni vášmu tibetskému teriérovi, aby hrýzol veci, keď ste preč. Klietka je však pomôcka, nie väzenie, preto v nej nenechávajte svojho tibetského teriéra zatvoreného dlhší čas. Najlepšie miesto pre tibetského teriéra je s vami. TT sú vo všeobecnosti priateľskí, ale niekedy majú svoj vlastný program. Výcvik udržiavajte zábavný, buďte dôslední a používajte techniky pozitívneho posilňovania, ako je pochvala, hra a odmeny za jedlo.

Povaha plemena: Tibetský teriér

Tibetský teriér je inteligentný, príjemný a láskavý. Je jemný, ale miluje zábavu, je oddaný svojej rodine, ale voči cudzím ľuďom môže byť opatrný alebo rezervovaný. Šteniatka sú aktívne a živé - ktoré šteniatko nie je? - ale keď dospejú, upokojia sa. Verní svojmu dedičstvu sú z nich skvelí strážni psi a ak vidia alebo počujú niečo podozrivé, začujú varovný štekot. Neradi zostávajú dlho sami, uprednostňujú spoločnosť ľudí, ktorých majú radi. Tibetské teriéry sú známe svojou prispôsobivosťou a zmyslom pre humor. Ako každý pes, aj tibetský teriér potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka tibetského teriéra vyrástol všestranný pes.