Trpasličí pinč

Trpasličí pinč

Trpasličí pinč - charakteristika

nebojácnymilujúci zábavuhrdý
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 32 cm
Hmotnosť: 4 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov

Trpasličie pinče sú kompaktné psy, ktoré v ramenách merajú maximálne 30 cm. Hladká, lesklá srsť je v dvoch odtieňoch jednofarebnej červenej, čokoládovo-oranžovej alebo čierno-oranžovej farby. Tmavé, mierne oválne oči a vysoko nasadené uši pomáhajú zvýrazniť sebavedomú, ”veľkú psiu” osobnosť. Charakteristickou črtou je vysokokročný ”hackney” chod, ktorý pripomína chôdzu hackney koňa v klusu. Nohatý minipinscher je medzi fanúšikmi známy ako ”kráľ hračiek”. Toto hrdé, nebojácne, zábavu milujúce plemeno s lesklou srsťou a kompaktnou, klinovitou stavbou tela je skutočnou osobnosťou, známou vysokokročným ”hackney” chodom.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Trpasličí pinč - obrázky

Trpasličí pinč vzhlad Trpasličí pinč vyzor Trpasličí pinč foto

Trpasličí pinč - starostlivosť

Je absolútne nevyhnutné nastaviť ochranné opatrenia na ochranu zvedavých mincovníkov. Dom budete musieť "zabezpečiť" rovnako ako v prípade lezúceho bábätka alebo batoľaťa. Uistite sa, že všetky drobné predmety (kľúče, mince, detské hračky a pod.) zostanú mimo jeho dosahu. Vážnym problémom môžu byť lieky, pretože Min Pin nájde a prehltne všetky tabletky, ktoré náhodou hodíte na zem; uistite sa, že ich po každom použití odložíte. Prehľadajte svoj dvor a oplotenie s jemným hrebeňom. Vyhľadajte a opravte všetky diery alebo otvory, pretože ak sa cez ne zmestí vaša ruka, nejakým spôsobom sa cez ne zmestí aj váš Min Pin. Uistite sa, že všetky dvere a okná a ich sieťky sú pevné a bezpečné. Min Pin potrebuje včasnú socializáciu a výcvik. Ako každý pes sa môže stať bojazlivým alebo hádavým, ak nie je v mladosti správne socializovaný. Včasná socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka minipina vyrástol všestranný pes. Keďže si skutočne myslí, že je kráľ, musíte byť pri Min Pinovi silným vodcom svorky. Nie je to vhodné plemeno pre začínajúcich majiteľov psov; aj keď ste skúsený majiteľ psa, ale s týmto plemenom sa zoznamujete prvýkrát, je užitočné spolupracovať s trénerom, ktorý má skúsenosti s učením týchto temperamentných psov. Min Pin môže rýchlo získať prevahu. Hoci určite nechcete vládnuť železnou päsťou, musíte si vytvoriť pevné vedenie. Min Pin nemá veľa srsti, čo znamená, že je citlivý na chlad. Kúpte mu psí sveter, ktorý môže nosiť počas chladných zimných mesiacov.

Povaha plemena: Trpasličí pinč

Nie nadarmo sa Min Pin nazýva kráľom hračiek. Má temperamentnú a sebavedomú povahu, ktorá jeho majiteľov teší aj rozčuľuje. Je nebojácny, veľmi zvedavý a vždy pripravený na akciu. Má nepretržitú energiu a je inteligentný a energický. Je to vynikajúci strážny pes. Min Pin by mohol byť rovnako dobre detektívom. Chce všetko vyšetriť, a ak nie je pozorne sledovaný, dostane sa do problémov. Život s Min Pinom je podobný životu s batoľaťom, ktoré potrebuje neustály dohľad. Keď naňho nedozorujete, mal by byť bezpečne schovaný v prepravke. Samozrejme, výcvik v prepravke sa veľmi odporúča. Nezabúdajte na Min Pinovu záľubu v útekoch. Nájde si slabé miesta v oplotení alebo vybehne za vchodové dvere, kým mu podpíšete balík. Musíte byť v strehu, aby ste toto plemeno udržali v bezpečí. Min Pin sa nelení - na to je príliš zaneprázdnený - ale je láskavý a milujúci so svojou rodinou. Rád sa zabáva a často sa zahrá na triedneho klauna, aby získal pozornosť, po ktorej túži. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj minipin potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteniatka Min Pin vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatok je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.