Vaestgoetlandský špic

Vaestgoetlandský špic

Vaestgoetlandský špic - charakteristika

priateľskýenergickýpozorný
Veľkosť: malý
Výška: 29 - 35 cm
Hmotnosť: 9 - 16 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Vďaka svojej hustej sobolej srsti, robustnej konštrukcii a celkovo nenáročnému vzhľadu je Vaestgoetlandský špic nadčasové plemeno, ktoré sa cíti rovnako dobre na predmestskom dvore ako cítilo na vikingských lodiach pred 1200 rokmi. Títo temperamentní pastieri sú pomerne nízsky - nie tak prehnane ako ich vzdialení bratranci corgisovia, ale myšlienka je rovnaká: ich stavba im umožňuje ľahšie šliapať dobytku na päty a vyhnúť sa kopancom do hlavy. Rovnováha, sila a plynulý pohyb sú charakteristickými znakmi plemena. Dlhý a nízky švédsky valhund, vikingský pes z dávnej legendy, je inteligentný a spoločenský pastier s hustou srsťou a bezhraničnou energiou. Tieto robustné dobytkárske psy sú známe svojou chuťou do života, jedinečnou vokalizáciou a veselým správaním.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Vaestgoetlandský špic - obrázky

Vaestgoetlandský špic vzhlad Vaestgoetlandský špic vyzor Vaestgoetlandský špic foto

Vaestgoetlandský špic - starostlivosť

Vallhund má krátke nohy, čo svedčí o jeho obratnosti a rýchlosti. Zatáča ako pretekárske auto a je vynikajúcim pretekárom v agility. Je robustný a svalnatý a na svoju veľkosť má veľkú silu. Ako pastierske plemeno je vyšľachtený na presúvanie stád na veľké vzdialenosti. Aj keď sa tým už neživí, stále potrebuje každodenný pohyb v podobe dlhých prechádzok alebo túr alebo tréningu na psí šport, napríklad agility. Ak sa mu dostane potrebnej aktivity, je valhund šťastný v akomkoľvek prostredí, od mestského bytu až po vidiecku usadlosť. Vďaka svojim krátkym nohám a dlhému chrbtu môže byť valhund pri nesprávnej manipulácii náchylný na zranenia chrbta. Keďže ich kostrový vývoj ešte nie je ukončený, nedovoľte šteniatkam skákať na nábytok a z neho. Neberte ich do rúk bez toho, aby ste ich nepodopreli prednými nohami aj zadnou časťou tela. Vallhund má srsť odolnú voči poveternostným vplyvom, ktorá je navrhnutá tak, aby odolávala drsným švédskym vplyvom, ale to neznamená, že je to pes na pobyt vonku. Je veľmi orientovaný na ľudí a nikdy by nemal byť odkázaný na dvor s malou interakciou s ľuďmi.

Povaha plemena: Vaestgoetlandský špic

Je to sebavedomý, živý a zvedavý pes s nezávislou povahou, ale je verný svojej rodine a odvážne ju upozorňuje na prítomnosť cudzích ľudí alebo iné vnímané nebezpečenstvo. Vallhund je pokojný a prispôsobivý, vďaka čomu sa hodí do mnohých rôznych domácich prostredí, pokiaľ má dostatok každodenného pohybu. Miluje svojich ľudí a chce byť s nimi čo najviac. Spoľahnite sa na to, že vás Vallhund zabaví. Hovorí sa o ňom, že má zmysel pre humor a je šikovný pri riešení problémov alebo jednoducho pri hľadaní nového využitia svojich hračiek. vďaka svojej ostražitej povahe je Vallhund skvelým alarmovým psom. Rád tiež šteká, len aby vám dal najavo, že má dobrú náladu, alebo aby sa s vami "porozprával" o vašom dni. Naučte ho obmedziť počet štekaní alebo "hovoriť" len na povel, aby nerušil susedov. Vallhunda začnite cvičiť už v ranom veku. Je inteligentný a rád sa učí, najmä ak mu to urobíte zábavou. Ukážte mu, čo chcete, láskavým spôsobom a buďte dôslední, aby ste si upevnili svoje vodcovstvo. Nebuďte prekvapení, ak vás bude "skúšať", aby zistil, či to, čo hovoríte, myslíte naozaj vážne. Vallhund je pastierske plemeno a je preňho inštinktívne, aby sa vrhal na rýchlo sa pohybujúce predmety. To však nie je prijateľné, keď sa chytá za nohavice dieťaťa alebo naháňa cyklistu či dieťa na skateboarde. Toto správanie korigujte prísnym "Nie" vždy, keď ho uvidíte. Rýchlo sa naučí, ktoré typy hry sú prijateľné a ktoré nie. Ako každý pes, aj valhund potrebuje včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a skúsenostiam - ideálne pred dovŕšením štyroch mesiacov. Niektorí valhundi môžu byť plachí alebo úzkostliví a potrebujú zvýšenú pozornosť, aby sa stali dobrými rodinnými psami. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka valhunda vyrástol všestranný pes, ktorý sa nebojí cudzích ľudí, detí, iných zvierat ani toho, že zostane sám, keď je to potrebné.