Vipet

Vipet

Vipet - charakteristika

láskavýhravýpokojný
Veľkosť: stredne veľký
Výška: 46 - 56 cm
Hmotnosť: 11 - 18 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

S výškou 50 až 55 centimetrov v ramenách vyzerá whippet ako chrt, ale menší. Whippet vykazuje klasické línie ”obráteného S”, ktoré sú typické pre sighthoundov. Hlboký hrudník a štíhly pás; štíhla hlava podporená dlhým, klenutým krkom; a štíhle, ale pevné nohy vytvárajú obraz agilného, prchkého atléta. Medzi výbuchmi intenzívneho prenasledovania sa whippet rád natiahne a dlhé hodiny odpočíva, vychutnáva si úlohu milujúceho a milovaného spoločníka. Whippety majú radi oplotený dvor, ale dobre sa im behá aj v útulných bytoch - pokiaľ sa správne cvičia. Ďalšie plus pre obyvateľov mesta: Vipet zriedkavo šteká. Napriek elegantnému vzhľadu tohto plemena je vipet robustný pes nenáročný na údržbu. Elegantný vipet s milou tvárou je bleskovo rýchly. Je to sympatická, dôstojná a jemná duša, ale dajte mu niečo, za čím sa môže naháňať, a je to hotová vec. Meno whippet je synonymom uhladenej ladnosti.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Vipet - obrázky

Vipet vzhlad Vipet vyzor Vipet foto

Vipet - starostlivosť

Najdôležitejšie pre pohodlie whippeta je pekný, mäkký pelech, ktorý mu bude tlmiť telo, ako aj prístup k pohovke a posteli, aby sa s vami mohol maznať. Na prechádzky v chladnom počasí bude potrebovať sveter alebo kabát, ktorý mu pomôže zostať v teple. Dlhodobý pobyt vonku v chlade neznáša. Päť až šesťmetrový plot bezpečne zadrží vášho whippeta na jeho dvore. Podzemný elektronický plot nie. Váš whippet bude ľahko ignorovať akýkoľvek šok v prospech naháňania. Doprajte svojmu whippetovi niekoľko 20- až 30-minútových prechádzok na vodítku denne. Čo najčastejšie sa mu bude páčiť možnosť behať bez vôdzky na oplotenom dvore alebo v parku, ale nebuďte prekvapení, ak jeho nával energie bude trvať len niekoľko minút. Dávajte pozor, aby ste šteňa whippeta príliš necvičili. Je dôležité vyhnúť sa akémukoľvek zaťaženiu ich kĺbov alebo systému. Všeobecné pravidlo je päť minút na každý mesiac veku; inými slovami, 5-mesačné šteňa by nemalo mať viac ako 25 minút pohybu denne. Šteniatka whippetov sa dajú ľahko naučiť na domácnosť a pomôže im používanie prepravky. Klietka je pre vášho whippeta bezpečným miestom a nebude ju chcieť zašpiniť. Ak ho do nej dáte, keď ho nemôžete sledovať, zaistíte, že nebude mať v dome nehodu alebo nerozhryzie niečo, čo by nemal. Klietka ho udrží v bezpečí a obaja budete spokojní. Svojho whippeta trénujte pochvalou, trpezlivosťou a pozitívnym posilňovaním. Whippety sú inteligentné a ochotné, ale majú aj vlastnú myseľ. Odmeňte ich jedlom alebo pochvalou, keď urobia to, čo sa vám páči, a nikdy na nich nebuďte prísni. Sú citlivé a prestanú pre vás pracovať, ak na nich budete kričať, snažiť sa ich k niečomu prinútiť alebo zraniť ich city. Vďaka trpezlivosti a dôslednosti sa stanete majiteľom dobre vycvičeného whippeta. Po základnej poslušnosti sa môžete venovať výcviku v psích športoch, ako je flyball, agility a lure coursing.

Povaha plemena: Vipet

Vľúdny, priateľský, tichý a jemný doma, v naháňačke je intenzívny. Potrebuje vodítko alebo oplotený dvor, aby sa nemohol rozbehnúť za akýmkoľvek pohyblivým predmetom, či už je to zajačik alebo rádiom riadené auto. Nešteká veľa, ale je ostražitý a je z neho výborný strážny pes. Strážny pes? Nie až tak veľmi. S radosťou ukáže zlodejovi na striebro. Temperament ovplyvňuje množstvo faktorov vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteniatka whippetov s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka - aby ste sa uistili, že majú temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Šteniatka whippetov potrebujú v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka whippeta vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy šteniatkovej škôlky je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.