Waleský teriér

Waleský teriér

Waleský teriér - charakteristika

priateľskýduchaplnýinteligentný
Veľkosť: malý
Výška: 38 cm
Hmotnosť: 9 kg
Dĺžka života: 12 - 15 rokov

Robustné, kompaktné, s priliehavou čiernopálenou srsťou a obdĺžnikovou hlavou so sklopenými ušami a ráznou bradou, sú velšské psy stavané podľa klasických vzorov britských dlhonohých teriérov. V ramenách merajú približne 35 cm, sú o niečo väčší ako lakeelandský teriér, ale oveľa menší ako mohutný airedale. Všetky tri plemená však majú spoločnú rodinnú podobnosť: Staré plemeno s názvom Old English Black and Tan Terrier sa považuje za prastarého otca týchto a niektorých ďalších britských teriérov. Waleský teriér je rovnako čulý a temperamentný ako každý iný teriér, ale o niečo pokojnejší ako väčšina ostatných. Waleský teriér bol vyšľachtený na boj s jazvecmi, vydrami a inými nebezpečnými protivníkmi.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Waleský teriér - obrázky

Waleský teriér vzhlad Waleský teriér vyzor Waleský teriér foto

Waleský teriér - starostlivosť

Výcvik waleského teriéra môže byť skúškou toho, kto je odhodlanejší, či tréner, ktorý sa snaží prinútiť teriéra počúvať, alebo znudený teriér, ktorý ignoruje trénera. Waleský teriér je známy tým, že má svoju vlastnú myseľ a nie je to najposlušnejšie plemeno - nie je to žiadny slnečný zlatý retriever - takže často bude skúšať hranice. Trénujte ho pomocou pozitívneho posilňovania a dôslednosti. Tvrdé korekcie mu môžu zatrhnúť akúkoľvek šancu na presadenie sa. Waleský teriér sa tiež môže ľahko nudiť, preto si vyžaduje zaujímavý výcvik. Tréning rozdeľte zábavnými hrami, neopakujte ho a dajte mu niečo, na čom môže pracovať, sú vynikajúce spôsoby, ako ho o tréning viac zaujať. Pri waleskom teriérovi je dôležitá socializácia. Môže byť bojovný voči iným psom a zvieratám, ale táto vlastnosť sa dá napraviť správnym výcvikom a včasnou a trvalou socializáciou. V skutočnosti sa waleské teriéry po socializácii vo všeobecnosti dobre znášajú s inými psami. Waleský teriér je vysokoenergetický pes. Dokonca aj pri intenzívnom cvičení by ste mali očakávať, že časť tejto energie sa premení na eskapády v miestnosti, ktoré sa pohybujú po celom dome. Denne by mal mať minimálne 30 až 60 minút pohybu, čo sa dá dosiahnuť hrou na dvore alebo v psom parku (pokiaľ nie je príliš agresívny na to, aby išiel do psieho parku), hrou v dome alebo dlhou prechádzkou. Nechať ho samého vysedávať na dvore nebude stačiť - a pravdepodobne preskočí plot. Waleský teriér má veľmi rád hračky a sám spáli dostatok energie pri hre so svojou obľúbenou pískacou hračkou. Môže byť aj výborným spoločníkom na behanie, hoci jeho vysoká túžba po koristi znamená, že by ste ho na prechádzkach mali mať na vôdzke. Výcvik v prepravke je prospešný pre každého psa a je to láskavý spôsob, ako zabezpečiť, aby váš waleský pes nemal v dome nehody alebo sa nedostal k veciam, ku ktorým by nemal. Klietka je tiež miestom, kam sa môže utiahnuť na spánok. Výcvik v prepravke v mladom veku pomôže vášmu waleskému psovi akceptovať uzavretie, ak bude musieť byť niekedy umiestnený v internáte alebo hospitalizovaný. Nikdy však nezatvárajte svojho waleského psíka do prepravky na celý deň. Nie je to väzenie a nemal by v nej tráviť viac ako niekoľko hodín v kuse, okrem noci, keď spí. Welshie je ľudský pes a nie je určený na to, aby trávil svoj život zavretý v klietke alebo búde. Hoci to nie je ideálne, waleský teriér môže žiť v byte. Bude však štekať, čo sa môže stať problémom v budovách s obmedzeniami hluku. Lepší je dom s malým oploteným dvorom. Takisto musí žiť vo vnútri s ľuďmi, ktorých má rád.

Povaha plemena: Waleský teriér

Waleský teriér je veselý, inteligentný pes, ktorý sa rád zabáva a je vždy láskavý. Je energický a má hravú povahu. Je verný a oddaný svojej rodine, napriek tomu dokáže byť celkom spoločenský motýľ. Rád zabáva seba aj svoju rodinu a nie je taký vznetlivý ako niektoré iné plemená teriérov. Jeho láskavá povaha a energia z neho robia vynikajúceho rodinného spoločníka, ktorý sa skvele znáša s deťmi. Welshie môže byť nezávislý, čo môže viesť k určitým ťažkostiam pri výcviku (najmä u neskúsených majiteľov). To však zvyčajne vyvažuje to, čo väčšina ľudí na waleskom teriérovi miluje najviac: jeho šťastný, zábavný životný elán. Temperament je ovplyvnený viacerými faktormi vrátane dedičnosti, výcviku a socializácie. Šteňatá s pekným temperamentom sú zvedavé a hravé, ochotne sa približujú k ľuďom a nechávajú sa nimi držať. Vyberte si šteniatko stredného vzrastu, nie to, ktoré bije svojich kamarátov z vrhu alebo to, ktoré sa schováva v kúte. Vždy sa zoznámte aspoň s jedným z rodičov - zvyčajne je k dispozícii matka -, aby ste sa uistili, že majú príjemný temperament, ktorý vám vyhovuje. Stretnutie so súrodencami alebo inými príbuznými rodičov je tiež užitočné na posúdenie toho, aké bude šteňa, keď vyrastie. Ako každý pes, aj valaška potrebuje v mladosti skorú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby zo šteniatka welshieho vyrástol všestranný pes. Zapísať ho do triedy škôlky pre šteňatá je skvelý začiatok. Pravidelné pozývanie návštev a vodenie ho do rušných parkov, obchodov, kde sú povolené psy, a na nenáročné prechádzky za susedmi mu tiež pomôžu vypilovať jeho sociálne zručnosti.