Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke

Welsh Corgi Pembroke - charakteristika

láskavýinteligentnýpozorný
Veľkosť: malý
Výška: 25 - 30 cm
Hmotnosť: 13 - 14 kg
Dĺžka života: 12 - 13 rokov

Dobre stavaný Welsh Corgi Pembroke má v ramenách 25 až 30 centimetrov a váži 12 až 15 kilogramov a predstavuje veľkého psa v malom balení. Krátke, ale silné nohy, svalnaté stehná a hlboký hrudník ho pripravujú na ťažkú prácu. Dlhý nízko stavaný pes je prekvapivo rýchly a obratný. Môžu byť červené, sobolie, plavé a čiernopálené, s bielymi znakmi alebo bez nich. Welsh Corgi Pembroke je bystrý, citlivý pes, ktorý sa rád hrá so svojou ľudskou rodinou a dobre reaguje na výcvik. Ako pastieri vyšľachtení na presun dobytka sú nebojácni a nezávislí. Sú to ostražité strážne psy s ostrými zmyslami a ”veľkým psím” štekotom. Rodiny, ktoré dokážu splniť odvážnu, ale láskavú potrebu plemena pembroke po aktivite a spolupatričnosti, nikdy nebudú mať vernejšieho a milujúcejšieho domáceho miláčika. Pembroke Welsh Corgi patrí medzi najpríjemnejšie malé domáce psy, je silný, atletický a živý malý pastier, ktorý je láskavý a spoločenský. Patrí medzi najobľúbenejšie pastierske plemená na svete.

  • Priateľskosť

  • Poslušnosť

  • Energickosť

  • Plznutie

  • Náročnosť starostlivosti

Welsh Corgi Pembroke - starostlivosť

Atletické a prekvapivo rýchle pembroky boli vyšľachtené na pastierske psy a vyžadujú si dostatok pohybu každý deň. Napriek tomu sú z nich dobré bytové psy, ak majú dostatok fyzickej stimulácie, ktorú potrebujú. Vďaka ich krátkym nohám a dlhým chrbtom by sa od nich nemalo očakávať, že budú vyskakovať na gauč alebo z neho alebo z inej skromnej výšky - hrozia im zlomeniny. Pemy sa dokážu pomerne ľahko prispôsobiť životu na vidieku alebo v meste. Hoci ich srsť je odolná voči poveternostným vplyvom a darí sa im vo väčšine klimatických podmienok, sú veľmi orientované na ľudí a potrebujú byť vždy súčasťou rodiny - nesmú zostať samy na dvore.

Povaha plemena: Welsh Corgi Pembroke

Hoci sa pembroky stále používajú ako pracovné psy, v súčasnosti sú najčastejšie vnímané ako rodinní miláčikovia. Sú známe tým, že sú veselé, milujúce a inteligentné, ale občas majú tvrdohlavú alebo nezávislú povahu. Dajú sa ľahko vycvičiť, ale neočakávajte, že váš pembrok bude poslušný. Radi myslia sami za seba. Hoci chcú potešiť svojich majiteľov, jedlo je pre nich pri výcviku veľkou motiváciou. Postupujte opatrne: Pembrekovia radi jedia a ak sa ich príjem potravy nezmierni, môžu byť obézni. Pembroky sú tiež dobrými strážnymi psami. Môžu byť podozrievavé voči cudzím ľuďom a rýchlo začnú štekať, ak majú pocit, že niečo alebo niekto ohrozuje ich domov a rodinu. Ako každý pes, aj pembroke potrebuje v mladosti včasnú socializáciu - vystavenie mnohým rôznym ľuďom, pohľadom, zvukom a zážitkom. Socializácia pomáha zabezpečiť, aby z vášho šteňaťa pembrokea vyrástol všestranný pes.