Cymric

Cymric

Cymric - charakteristika

Kľudná Spoločenská Milujúca
Dĺžka: 36 - 46 cm
Hmotnosť: 4 - 5 kg
Dĺžka života: 8 - 14 rokov
Srsť: Dlhá

Cymrická mačka, nádherné a charakteristické plemeno, je známa svojím výrazným vzhľadom a očarujúcou povahou. Cymrická mačka, známa svojou výraznou absenciou chvosta alebo veľmi krátkym chvostom, sa často opisuje ako očarujúca, huňatá mačka, ktorá očaruje milovníkov mačiek na celom svete.

Toto plemeno pochádza z ostrova Man, má spoločné korene so známejšou manskou mačkou a je v podstate jej dlhosrstou verziou. Cymrická mačka je vďaka svojim roztomilým vlastnostiam, jedinečným fyzickým vlastnostiam a hravej povahe milovaným spoločníkom mnohých milovníkov mačiek. Fascinujúca história tohto plemena spolu s jeho rozkošným vzhľadom a príjemným správaním z neho naďalej robia obľúbenú voľbu medzi milovníkmi mačiek.

Keď uvažujete o cymrickej mačke, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní cymrickí chovatelia uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Cymric - obrázky

Cymric vzhlad Cymric vyzor Cymric foto

Povaha plemena: Cymric

Tieto mačky vznikli ako psovité a bez ohľadu na to, či sú krátkosrsté alebo dlhosrsté, zachovali si svoje jemné lovecké schopnosti a ostražitosť. S cymrickou mačkou v dome nepotrebujete strážneho psa, máte "strážnu mačku", ktorá rýchlo reaguje a pri pohľade alebo zvuku čohokoľvek nezvyčajného výhražne vrčí alebo možno dokonca prejde do útoku. Ak uvidí, že nie ste znepokojení, upokojí sa. Keď však nechráni svoju rodinu a majetok pred myšami, túlavými psami alebo inými hrozbami, je cymrik mierny: vyrovnaná a láskavá mačka, ktorá má rada pokojné prostredie. To však neznamená, že je neaktívny. Je to veselá, hravá mačka, ktorá rada nasleduje svoju obľúbenú osobu po dome a pomáha jej pri všetkom, čo práve robí. Keď si však budete chcieť oddýchnuť, Cymric vám bude ležať na kolenách a bude pripravený na pohodlný spánok. Ak nie je k dispozícii kľak, schúli sa na najbližšom voľnom mieste, ktoré mu umožní mať vás na očiach. "Hovorí" tichým trilkovaním a bude viesť rozhovor, ak na neho prehovoríte. Cymrik má prispôsobivú povahu, ak je ako malé mačiatko vystavený aktivite a množstvu ľudí. Bude sa tešiť zo stretnutia s novými ľuďmi, privíta ich jemným potľapkaním po hlave alebo po lícach a dokáže sa prispôsobiť novému domovu alebo rodine, ak je takýto zvrat v jeho živote potrebný. Je to inteligentná mačka, ktorá sa dokáže naučiť triky vrátane aportovania a príchodu a je ochotná chodiť na vodítku, ak sa to naučí včas. Často sa rád vozí v aute, takže je skvelým spoločníkom na dlhé cesty. Dobre sa tiež naučí otvárať dvere, preto sa uistite, že všetko, čo nechcete, aby mal, je pod zámkom. Na rozdiel od väčšiny mačiek je cymrik ochotný akceptovať hranice a zvyčajne bude rešpektovať vaše želania, ak mu poviete nie, keď bude skákať na kuchynskú linku alebo sa škrabať na pohovke. Len sa uistite, že mu dáte prijateľnú alternatívu ako poďakovanie za jeho pekné správanie. Cymrik je veľmi orientovaný na ľudí. Vyberte si ho len vtedy, ak mu môžete denne venovať dostatok času a pozornosti.

Cymric - starostlivosť

O srsť Cymrica sa ľahko stará kefovanie alebo česanie niekoľkokrát týždenne, aby sa odstránili odumreté chlpy a rozptýlil kožný olej. Pozorne skontrolujte zadnú časť, či sa výkaly neprilepili na srsť okolo konečníka, a v prípade potreby ju vyčistite, aby ste zabránili rozmazávaniu výkalov mačkou po kobercoch alebo nábytku. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Kútiky očí utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Týždenne kontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Tak ako všetky mačky, aj cymrické mačky si potrpia na hygienu v kúpeľni. Je dobré chovať cymrickú mačku len v interiéri, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Cymrikom, ktoré chodia von, tiež hrozí, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.