Objednávky prijaté 17.6.-21.6. budú spracované v pondelok 24.6.

Abesínska mačka

Abesínska mačka

Abesínska mačka - charakteristika

Spoločenská Aktívna Verná Vokálna Láskavá
Dĺžka: 30 - 41 cm
Hmotnosť: 3 - 5 kg
Dĺžka života: 12 - 16 rokov
Srsť: Krátka

Habešská mačka, ktorú láskaví obdivovatelia často nazývajú "Aby", je skutočne pozoruhodné a podmanivé mačacie plemeno známe svojím výrazným vzhľadom, živou povahou a fascinujúcou históriou. Táto štíhla, elegantná mačka so strapatou srsťou a pútavou povahou očaruje milovníkov mačiek už celé generácie.

Habešská mačka je podmanivé plemeno, ktoré v sebe spája príťažlivý vzhľad so živou a roztomilou povahou. Ich história je zahalená tajomstvom a vďaka svojim výrazným vlastnostiam sa stali obľúbenými medzi milovníkmi mačiek na celom svete. Či už vás priťahuje ich divoká, strakatá srsť, alebo ich hravé a pútavé správanie, habešské mačky si určite získajú vaše srdce a vnesú do vášho života radosť a spoločnosť.

Pri zvažovaní adopcie habešskej mačky je vhodné uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia habešských mačiek uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Abesínska mačka - obrázky

Abesínska mačka vzhlad Abesínska mačka vyzor Abesínska mačka foto

Povaha plemena: Abesínska mačka

Spomedzi všetkých plemien mačiek je habešská mačka pravdepodobne tá, ktorá žije naplno. Vyšplhá sa vyššie, skočí ďalej, hrá sa tvrdšie. Nič neunikne pozornosti tejto vysoko inteligentnej a zvedavej mačky, čo je vlastnosť, ktorá robí život s ňou nekonečne zábavným a zároveň neustále náročným. Byť o krok pred Aby, ako toto plemeno prezývajú, alebo dokonca len držať s ním krok, si vyžaduje šikovné nohy Freda Astaira, mozgovú kapacitu Einsteina a zmysel pre humor, ktorý sa nikdy nezastaví. Nikdy neviete, do čoho sa pustí nabudúce, hoci môžete predpokladať, že ak niečo máte alebo niečo robíte, váš Aby to bude chcieť dôkladne preskúmať. Niektorí ľudia nazývajú tieto mačky "Aby-grabbys" (Aby-grabbys), pretože majú sklon brať veci, ktoré ich zaujmú. Niekedy sa môže zdať, že Aby nikdy nespí. Je stále v pohybe, skáče do okna, aby sa pozrel na vtáky alebo veveričky, vyskočí na vrch chladničky, aby dohliadal na prípravu jedla, sedí na vašom stole, aby sledoval vaše prsty pohybujúce sa po klávesnici, a potom sa po nich oháňa, aby ste namiesto toho venovali pozornosť jemu. Je to hravá, vytrvalá mačka, ktorá zbožňuje byť stredobodom pozornosti a urobí čokoľvek, aby tento status dosiahla a udržala si ho. Aby sa rád hrá, preto si naplánujte výrobu alebo kúpu rôznych hračiek, ktoré ho zamestnajú. Pingpongové loptičky, uzávery od fliaš, zmotané kúsky papiera, skladačky a dráždidlá, ako napríklad veľké pávie perá, to všetko túto zaneprázdnenú a bystrú mačku zabaví. Naučte ho aportovať na vlastné nebezpečenstvo. Ak raz začnete, nedovolí vám prestať. Rýchlo sa naučí triky a mnohí Abysovia radi behajú na mačacom agility kurze. Láska k výškam je signálnou vlastnosťou habešskej mačky. Rád je čo najvyššie a ocení, ak má jeden alebo viac stromov pre mačky vo výške stropu. Keď tie nie sú k dispozícii, je dokonale schopný dostať sa na najvyšší bod akejkoľvek miestnosti. Našťastie je prirodzene elegantný a len zriedka rozbíja predmety, pokiaľ to nie je len zo zvedavosti. Abys je prispôsobivý počas celého svojho života a dobre zapadne do každej domácnosti, kde je milovaný a venuje sa mu dostatok pozornosti. V domácnosti, kde sú ľudia cez deň v práci alebo v škole, sa Aby najlepšie cíti so spoločníkom, ideálne s iným Aby, ktorý sa môže vyrovnať jeho aktivite. Ak je Aby ponechaný sám na seba, môže pri hľadaní zaujímavej činnosti rozobrať dom. Pozor! Aby môže byť návykový. Ak raz budete mať jednu mačku, možno zistíte, že žiadna iná mačka vám nebude vyhovovať.

Abesínska mačka - starostlivosť

O krátku, jemnú srsť habešskej mačky sa ľahko stará týždenné česanie, ktoré odstraňuje odumreté chlpy a rozdeľuje kožné oleje. Kúpeľ v čase, keď mačka lína, pomôže rýchlejšie odstrániť prebytočné chlpy. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni a špinavý box môže spôsobiť, že namiesto neho začnú používať iné miesta v dome. Habešskú mačku je dobré chovať len ako vnútornú mačku, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Habešanom, ktorí chodia von, hrozí aj riziko, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.