Nebelung

Nebelung

Nebelung - charakteristika

 
Dĺžka: Stredná až dlhá
Hmotnosť: 3 - 7 kg
Dĺžka života: 11 - 18 rokov
Srsť: Stredne dlhá

Nebelungská mačka je dlhosrstá odroda ruskej modrej mačky. Ich meno pochádza z nemčiny a znamená "tvor z hmly", čo je odkaz na trblietavú strieborno-modrú srsť, ktorá akoby sa vznášala na ich tele.

Tieto mačky sú pôvabné, inteligentné a láskavé, majú úžasné vlastnosti, ktoré by sa hodili takmer do každej milujúcej rodiny. Ich nádherný vzhľad, elegantné pohyby a trochu odmeraná povaha im dodávajú tajomnosť a pôvab, vďaka čomu pôsobia takmer mýticky.

Hoci ide o relatívne nové a vzácne plemeno, možno sa vám podarí nájsť tieto mačičky v záchranných staniciach alebo miestnych útulkoch. Ak by ste si chceli jednu z týchto mačiek priviesť do svojho domova, adoptujte si ju.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Nebelung - obrázky

Nebelung vzhlad Nebelung vyzor Nebelung foto

Povaha plemena: Nebelung

Nebelung má povesť jemnej, tichej mačky, trochu plachej, ale nemyslite si to zle. Táto mačka má síce zdržanlivú povahu, ale rada sa hrá - obzvlášť rada aportuje - a rada skáče alebo šplhá na vysoké miesta, kde môže v pokoji študovať ľudí a situácie, kým sa rozhodne, či sa chce do niečoho zapojiť. Hosťom táto mačka nevenuje bezprostrednú pozornosť a nemusí ich nikdy vidieť, pokiaľ sa nerozhodne, že ľudia sú hodní jej pozornosti, ale voči členom rodiny, najmä voči svojej obľúbenej osobe, je nebelung vždy verný, nasleduje ich po celom dome a dokonca sa vozí na pleci. Nebelung je citlivá mačka, ktorá nemá rada, keď ju niekto ignoruje, a bude urazená, ak nedostane rovnaké množstvo náklonnosti, akú dáva. Nedostatok pozornosti môže spôsobiť, že budú úzkostlivé alebo bojazlivé. Hoci nebelung miluje vašu spoločnosť, dokáže sa počas dňa, keď ste v práci, zabaviť sama. Na rozdiel od niektorých aktívnych, inteligentných plemien nie sú deštruktívne, ale pohybujú sa po dome s ligotavou gráciou ruskej baletky. Keď ste doma, ich jemný zmysel pre humor a manuálna zručnosť vás nikdy neprestanú baviť. Len dbajte na to, aby ste sa smiali s nimi, nie na nich. Majú silný zmysel pre vlastnú hodnotu a nemajú radi, keď si z nich niekto robí srandu. Tejto mačke sa najlepšie darí v pokojnom, stabilnom prostredí. Nemajú rady zmeny a je pre ne obzvlášť dôležité, aby jedlo prišlo načas. Počítajte s tým, že ráno budú verným budíkom - nie preto, aby ste vy nezmeškali prácu, ale aby ony nezmeškali jedlo. Ak si nájdete čas na vytvorenie vzťahu s nebelungom, odmenou vám bude hlboké puto s touto milujúcou mačkou.

Nebelung - starostlivosť

Dlhá a hustá srsť nebelungov by sa mala česať dvakrát týždenne, aby sa odstránili odumreté chlpy a rozptýlili kožné oleje. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie zubov je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržiavajte Nebelungovu podstielku v bezchybnej čistote. Na hygienu v kúpeľni si veľmi potrpia a čistá podstielka pomôže udržať čistú aj ich srsť. Nebelungy je dobré chovať len ako mačky žijúce vo vnútri, aby ste ich ochránili pred nákazou chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Nebelungy, ktoré chodia von, sa vystavujú aj riziku, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.