Ragdoll

Ragdoll

Ragdoll - charakteristika

Milujúca Kľudná Spoločenská Priateľská
Dĺžka: 43 - 53 cm, bez chvosta
Hmotnosť: 5 - 9 kg
Dĺžka života: 12 - 17 rokov
Srsť: Dlhá

Ragdoll mačka, často označovaná ako "mačacie šteniatko" pre svoju učenlivú a priateľskú povahu, je obľúbené plemeno známe svojou výraznou krásou a láskavou povahou. Ragdoly sú veľké, polodlhosrsté mačky, ktoré sa vyznačujú pokojnou a jemnou povahou, takže sú ideálnou voľbou pre rodiny a milovníkov mačiek. Vďaka svojim úžasným modrým očiam, hodvábnej srsti a očarujúcej osobnosti si mačky rasy Ragdoll získali osobitné miesto v srdciach mnohých milovníkov mačiek.

Keď uvažujete o ragdollovi, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia ragdollov uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Ragdoll - obrázky

Ragdoll vzhlad Ragdoll vyzor Ragdoll foto

Povaha plemena: Ragdoll

Na rozdiel od mnohých mačiek sú ragdollky známe tým, že sa zvalia do náručia každému, kto ich drží, aj keď sa kolíšu na chrbte. Milujú svojich ľudí, vítajú ich pri dverách, chodia za nimi po celom dome a skočia na kolená alebo sa pritúlia v posteli, kedykoľvek sa im naskytne príležitosť. Často sa naučia prísť na zavolanie alebo aportovať hračky, ktoré im niekto hodí. Najčastejšie sa na ich opis používa slovo učenlivý, ale to neznamená, že sú neaktívne. Radi sa hrajú s hračkami a zapájajú sa do všetkých rodinných aktivít. Vďaka pozitívnemu posilňovaniu vo forme pochvaly a odmeny za jedlo, keď urobia niečo, čo sa vám páči, sa ragdoll rýchlo učí a dokáže si osvojiť triky, ako aj dobré správanie, napríklad používanie škrabadiel. Malým, milým hláskom vám pripomenú čas na jedlo alebo požiadajú o pohladenie, ale nie sú príliš hlasné. Ragdoll má pekné spôsoby a ľahko sa s ním žije. Ragdolla nájdete na pohovke alebo posteli, ale spravidla nie oveľa vyššie. Radšej sa zdržiava na rovnakej úrovni so svojimi ľuďmi ako na najvyššom mieste v miestnosti.

Ragdoll - starostlivosť

Stredne dlhá srsť ragdolla má málo podsady, čo znamená, že je menej pravdepodobné, že sa bude matne líhať, ale to neznamená, že mačky nepotrebujú žiadnu starostlivosť. Dvakrát týždenne ju vyčešte hrebeňom z nehrdzavejúcej ocele, aby ste odstránili odumreté chlpy, ktoré môžu spôsobiť zamotanie. Nezabudnite dôkladne vyčesať srsť na nohách, najmä v miestach, kde sa noha stretáva s telom, kde je najväčšia pravdepodobnosť vzniku rohoží. Gumovou kari kefou srsť po vyčesaní vyhladíte a odstránite všetky zvyšné uvoľnené chlpy. Ak budete jemní a nebudete ich ťahať za srsť, ragdolly budú milovať pozornosť, ktorú od vás dostanú v čase starostlivosti. Nezabúdajte, že sezónne zmeny, ako aj hormonálne výkyvy u neupravených mačiek môžu ovplyvniť dĺžku srsti. Srsť bude na svojom vrchole v zime. Ragdoly, ktoré boli sterilizované alebo kastrované, majú zvyčajne bujnú srsť po celý rok, pretože nemajú hormonálne výkyvy, ktoré sa vyskytujú u nekastrovaných mačiek. Skontrolujte chvost, či na ňom nie sú prilepené kúsky výkalov, a očistite ich detskou utierkou. Ragdolla kúpte podľa potreby, čo môže byť každých niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Ak je jeho srsť mastná alebo vyzerá ako šnúrovitá, potrebuje kúpeľ. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Očné kútiky utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte odpadkový box ragdolla v bezchybnej čistote. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni a čistá podstielka pomôže udržať čistú aj srsť. Keď už hovoríme o boxoch na podstielku, veľká mačka, akou je ragdoll, potrebuje box superveľkých rozmerov, aby mala dostatok miesta na otáčanie a čupenie. Ragdoll zvyčajne prechádza niekoľkými rastovými obdobiami, keď dospieva. Tie môžu pokračovať s prestávkami až do veku štyroch rokov. Nenechajte sa oklamať tukovým vankúšikom na bruchu, ktorý je vlastnosťou tohto plemena. Kým si nebudete istí, že dosiahli svoju zrelú veľkosť, dbajte na to, aby mali vždy k dispozícii dostatok potravy na podporu svojho rastu. Je dobré chovať nežného Ragdolla ako mačku len vo vnútri, aby ste ho ochránili pred útokmi psov alebo kojotov, chorobami šírenými inými mačkami a inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad zrazením autom. Ragdolly, ktoré chodia von, sa tiež vystavujú riziku, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.