Manx

Manx

Manx - charakteristika

Spoločenská Tichá Hravá
Dĺžka: 36 - 41 cm
Hmotnosť: 4 - 5 kg
Dĺžka života: 8 - 14 rokov
Srsť: Krátka/Dlhá

Manské mačky sa dajú rozpoznať podľa najvýraznejšieho znaku - nemajú chvost alebo ho majú veľmi krátky. Niektoré majú malý chvostík, iné ho nemajú vôbec. Táto výrazná bezchvostosť alebo "dunenie" je charakteristickým znakom tohto plemena. Predpokladá sa, že pochádzajú z ostrova Man, malého ostrova nachádzajúceho sa v Írskom mori.

Manské mačky sú osobitým a podmanivým plemenom známym svojou chvostnatosťou, priateľskou povahou a historickým významom. Sú úžasnými spoločníkmi pre rodiny a jednotlivcov, ktorí oceňujú ich jedinečné vlastnosti a láskavú povahu.

Keď uvažujete o manxovi, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia manxov uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Manx - obrázky

Manx vzhlad Manx vyzor Manx foto

Povaha plemena: Manx

Manx začal svoj život ako myšiak a zachoval si svoje lovecké schopnosti a ostražitosť. S manxom v dome nepotrebujete strážneho psa, máte "strážnu mačku", ktorá rýchlo reaguje a pri pohľade alebo zvuku čohokoľvek nezvyčajného výhražne zavrčí alebo možno aj zaútočí. Ak uvidí, že nie ste znepokojení, upokojí sa. Keď však nechráni svoju rodinu a majetok pred myšami, túlavými psami alebo inými hrozbami, manx je mierny chlapík: vyrovnaná a láskavá mačka, ktorá má rada pokojné prostredie. To však neznamená, že je neaktívny. Je to veselá, hravá mačka, ktorá rada nasleduje svoju obľúbenú osobu po dome a pomáha jej pri všetkom, čo práve robí. Keď si však budete chcieť oddýchnuť, manx vám bude ležať na kolenách a bude pripravený na pohodlný spánok. Ak nie je k dispozícii kľak, schúli sa na najbližšom voľnom mieste, ktoré mu umožní mať vás na očiach. "Hovorí" tichým trilkovaním a bude viesť rozhovor, ak na neho prehovoríte. Manx má prispôsobivú povahu, ak je ako malé mačiatko vystavený činnosti a iným ľuďom. Rád sa stretne s novými ľuďmi, pozdraví ich jemným potľapkaním po hlave alebo po lícach a dokáže sa prispôsobiť novému domovu alebo rodine, ak je takýto zvrat v jeho živote potrebný. Je to inteligentná mačka, ktorá sa dokáže naučiť triky vrátane aportovania a príchodu a je ochotná chodiť na vodítku, ak sa to naučí včas. Často sa rád vozí v aute, takže je skvelým spoločníkom na dlhé cesty. Nie je ničím výnimočným, že sa manx rád hrá vo vode - je to predsa ostrovná mačka - a môžete ho nájsť, ako otáča kohútiky alebo "loví" vo fontáne. Dobre sa tiež naučí otvárať dvere, takže sa uistite, že všetko, čo nechcete, aby mal, je pod zámkom. Na rozdiel od väčšiny mačiek je manx ochotný akceptovať hranice a zvyčajne bude rešpektovať vaše želania, ak mu poviete nie, keď bude skákať po pulte alebo sa škrabať na pohovke. Len sa uistite, že mu dáte prijateľnú alternatívu ako poďakovanie za jeho pekné správanie. Manx je veľmi orientovaný na ľudí. Vyberte si ho len vtedy, ak mu môžete denne venovať dostatok času a pozornosti.

Manx - starostlivosť

O jemnú, krátku srsť manxov sa ľahko stará týždenné česanie alebo kefovanie, ktoré odstraňuje odumretú srsť a rozdeľuje kožný olej. Pozorne skontrolujte zadnú časť tela, či sa výkaly neprilepili na srsť okolo konečníka, a v prípade potreby ju vyčistite, aby ste zabránili rozmazávaniu výkalov mačkou po kobercoch alebo nábytku. Čistite zuby, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Kútiky očí utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Týždenne kontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržujte záchod bezchybne čistý. Tak ako všetky mačky, aj manx si potrpia na hygienu v kúpeľni. Manxa je dobré chovať len ako mačku žijúcu v interiéri, aby ste ho ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred ďalšími nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Manxom, ktoré chodia von, hrozí aj riziko, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.