Turecká angora

Turecká angora

Turecká angora - charakteristika

Prispôsobivá Láskavá Hravá Sebavedomá
Dĺžka: Stredná
Hmotnosť: 2 - 3 kg
Dĺžka života: 12 - 18 rokov
Srsť: Stredne dlhá

Turecká angorská mačka, plemeno opradené mystikou a eleganciou, je skutočným symbolom mačacieho pôvabu a šarmu. História tejto mačky siaha až do starobylého mesta Ankara v Turecku, kde boli tieto očarujúce mačky uctievané pre svoj pôvab a krásu. Sú jedným z najstarších prirodzene sa vyskytujúcich plemien mačiek a ich existencia sa mieša s príbehmi o kráľovskej rodine, mytológii a kultúrnom význame. Turecké angory boli cenenými spoločníčkami osmanskej kráľovskej rodiny, zdobili paláce a tešili sa najvyššej úcte.

Keď uvažujete o tureckej angorskej mačke, odporúčame uprednostniť adopciu zo záchranných organizácií alebo útulkov, aby ste poskytli milujúci domov mačke v núdzi. Ak sa však rozhodnete pre kúpu, je veľmi dôležité vybrať si renomovaného chovateľa. Vykonajte dôkladný prieskum, aby ste sa uistili, že chovateľ dodržiava etické postupy a uprednostňuje blaho svojich mačiek. Renomovaní chovatelia tureckých angor uprednostňujú zdravie a temperament svojich mačiek, vykonávajú potrebné zdravotné vyšetrenia a poskytujú mačičkám výchovné prostredie. Tento aktívny prístup zaručuje, že si domov prinesiete zdravú a šťastnú mačičku, a zároveň odrádza od neetických chovateľských praktík.

  • Plznutie

  • Hravosť

  • Vokálnosť

  • Energickosť

  • Poslušnosť

  • Priateľskosť

  • Náročnosť starostlivosti

  • Zdravie

  • Nezávislosť

  • Inteligencia

Turecká angora - obrázky

Turecká angora vzhlad Turecká angora vyzor Turecká angora foto

Povaha plemena: Turecká angora

Na pohľad krásna a elegantná turecká angora môže nič netušiaceho majiteľa prekvapiť svojím atletickým duchom a inteligenciou. Žiadna knižnica nie je príliš vysoká na to, aby sa dostala na jej vrchol, a žiadne zatvorené dvere nie sú v bezpečí pred tým, aby ich neotvorili jeho pátravé labky. Aj keď má určite krásne spôsoby, turek, ako ho niekedy prezývajú, má aktívnu, búrlivú stránku svojej povahy a šikovnosť, vďaka ktorej je nekonečne zábavný. Rád sa hrá a urobí všetko, čo je potrebné, aby si získal a udržal vašu pozornosť, aj keď to znamená, že sa dostane do malých problémov. Angora si zachováva hravosť mačiatka až do vysokého veku. K hosťom je priateľský, ale svojich ľudí má najradšej. Je to spoločenské plemeno, ktoré sa najlepšie hodí do domova, kde bude mať ďalšiu mačku alebo psa, ktorý mu bude robiť spoločnosť, ak ľudia nebudú cez deň doma. Keď ste doma, angora sa vám môže prehodiť cez plecia alebo sa vám pohodlne usadiť na kolenách. V noci ho pravdepodobne nájdete vedľa seba s hlavou položenou na vašom vankúši. Aby ste mohli s angorákom spokojne žiť, mali by ste mať zmysel pre humor, ktorý sa zhoduje s jeho zmyslom pre humor, ako aj poriadnu zásobu trpezlivosti. Keď si raz vezme do hlavy nejaký nápad, môže byť ťažké zmeniť jeho názor na to, ako by sa mal správať, ale je taký šarmantný, že vám to pravdepodobne bude jedno. Ak áno, najlepšie bude, ak budete uvažovať o inom plemene. Je to láskavá, jemná mačka, ktorá je oddaná svojej rodine, ale jej predčasná inteligencia, vynaliezavosť, túžba po interakcii a hre a krátka doba pozornosti môžu spôsobiť, že bude náročné s ňou žiť.

Turecká angora - starostlivosť

Turecká angora má jednoduchú srsť s hodvábnou štruktúrou. Keďže nemá podsadu, ktorá by spôsobovala tvorbu rohoží alebo zamotávanie, ľahko sa upravuje týždenným česaním alebo kefovaním a veľmi málo lína. Srsť dosahuje svoju plnú dĺžku až vo veku približne dvoch rokov. Zuby čistite, aby ste predišli paradentóze. Najlepšia je každodenná dentálna hygiena, ale týždenné čistenie je lepšie ako nič. Každých pár týždňov zastrihávajte nechty. Kútiky očí utrite mäkkou vlhkou handričkou, aby ste odstránili prípadný výtok. Na každé oko použite samostatnú časť handričky, aby ste neriskovali rozšírenie prípadnej infekcie. Každý týždeň skontrolujte uši. Ak vyzerajú špinavé, vytrite ich vatovou tyčinkou alebo mäkkou vlhkou handričkou navlhčenou zmesou jablčného octu a teplej vody v pomere 50:50. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu poškodiť vnútro ucha. Udržiavajte angorský záchod bezchybne čistý. Mačky si veľmi potrpia na hygienu v kúpeľni a čistá podstielka tiež pomôže udržať dlhú srsť čistú. Je dobré chovať tureckú angoru len ako mačku vo vnútri, aby ste ju ochránili pred chorobami, ktoré šíria iné mačky, pred útokmi psov alebo kojotov a pred inými nebezpečenstvami, ktoré hrozia mačkám, ktoré chodia von, napríklad pred zrazením autom. Turecké angory, ktoré chodia von, sa vystavujú aj riziku, že ich ukradne niekto, kto by chcel mať takú krásnu mačku bez toho, aby za ňu zaplatil.