Akinu Vitality Vápník Aq vitamíny pre šteniatka 200 g

Značka: Akinu

Vápnik je nenahraditeľným prvkom pre správny vývoj kostry a celkovú metabolickú funkciu šteňaťa a dospelého psa. Rovnako nepostrádateľný je aj pre gravidné suky počas vývoja plodu a potom počas laktácie.

Dostupnosť Skladom
Môžeme doručiť do:
26.4.2024
Možnosti doručenia
Kód: 622
€14,99 €12,49 bez DPH
Akinu Vitality Vápník Aq vitamíny pre šteniatka 200 g
Značka: Akinu
doprava zadarmo
Doprava zadarmo
pri objednávke nad 69€
garancia vratenia penazi
Vrátenie tovaru
do 14 dní od zakúpenia
Zaruka na zakupeny tovar
Garancia kvality
záruka 24 mesiacov na náš tovar

Vápnik je nenahraditeľným prvkom pre správny vývoj kostry a celkovú metabolickú funkciu šteňaťa a dospelého psa. Rovnako nepostrádateľný je aj pre gravidné suky počas vývoja plodu a potom počas laktácie. Organická forma tohto prírodného vápnika má vstrebateľnosť približne 80 %. Bežne dostupný anorganický vápenec určený na kŕmenie má využiteľnosť len 30 - 40 % v závislosti od jemnosti mletia.

Prečo je dôležité podávať vápnik gravidným a dojčiacim sučkám?

U sučiek je potrebné pridávať doplnky vápnika počas gravidity a následne počas laktácie. Hypokalciémická kríza alebo kriticky znížená hladina vápnika sa vyskytuje najmä u gravidných a dojčiacich sučiek, ktoré odovzdávajú veľa vápnika do kostry plodu a následne do mlieka na výživu šteniat. Potreba vápnika je taká vysoká, že bežné krmivá a najmä BARF diéty bez doplnkov nepokrývajú vysokú potrebu vápnika.

Kritický nedostatok vápnika sa najčastejšie vyskytuje u sučiek malých plemien - jorkšírov, pudlov, bišónov, jazvečíkov atď. U týchto plemien sa akútny nedostatok vápnika prejaví veľmi rýchlo a sú to len minúty alebo hodiny, keď je ohrozený život psa, ktorý by bez okamžitej pomoci mohol uhynúť. Preto je potrebné pravidelne a preventívne podávať vápnik v dostatočnom množstve. Ak sa hypokalciémia predsa len prejaví, všetko treba urýchlene riešiť u veterinára intravenóznou injekciou vápnika. Fena potrebuje 2× viac vápnika pred pôrodom a až 5× viac po pôrode pri dojčení, najmä veľkého počtu šteniat.

Prečo je vápnik pre šteňatá dôležitý?

Vápnik u šteniat je veľmi dôležitý počas ich rastu a vývoja kostry, zubov a šliach. Dlhodobý nedostatok vápnika u šteniat môže viesť k zlému rastu a spôsobiť pohybové problémy. Predpokladá sa napríklad, že rachitída - problém pohybového aparátu spôsobený nedostatkom vápnika a vitamínu D - sa vyskytuje najmä u väčších plemien. Skutočnou príčinou deformácie však môžu byť iné problémy, napríklad nadmerné kŕmenie bielkovinami v dnešnej dobe.

Potrebujú vápnik aj dospelé psy?

Vápnik pre dospelé psy by mal v ideálnom prípade tvoriť 1,5 - 2,5 % obsahu krmiva, čo kvalitné suché krmivo (granule) bez problémov pokryje. Je však veľmi dôležité, v akej forme je vápnik v krmive prítomný, pretože od toho závisí jeho vstrebávanie. Ideálnym zdrojom vápnika sú organické formy - napr. vaječné škrupiny, morské produkty alebo citrát - viazané na organické kyseliny.

Dávkovanie

Vždy primiešajte doplnok do mokrej mäsovej zmesi, konzervy, príkrmov alebo granúl.

Hmotnosť psa Odporúčaná denná dávka
do 10 kg 2-3 g
10-30 kg 4-6 g
nad 30 kg 7-9 g

Čajová lyžička = 2 g

Pre dojčiace fenky:
pri 4 šteniatkach = dvojnásobná dávka
pri 4 - 6 šteniatkach = trojnásobná dávka
pri viac ako 6 šteniatkach = štvornásobná dávka

Zloženie

vápnik z morských rias Lithothamnion sp.

Vedeli ste, že:
Pokusy o doplnenie vápnika, napríklad tvarohom, môžu psovi uškodiť? Tvaroh je pre neho ťažko stráviteľný a obsahuje veľa fosforu, ktorý sa z tela vylučuje len v spojení s vápnikom, takže potom telo o vápnik pripravuje.

Dodatočné parametre

Kategória: Vitamíny pre psov
Záruka: 2 roky