Ako vybrať hlavolam pre psa

1. Výber vhodnej úrovne obtiažnosti

Prvým krokom pri výbere hlavolamu by mal byť výber vhodnej obtiažnosti. Ak s hlavolamami ešte len začínate, odporúčame začať s takým, ktorý bude jednoduchší a dovolí psíkovi postupne si osvojiť princípy riešeniaAk začneme s príliš zložitým problémom, budeme frustrovaní a vzdáme to. Ak psík nechápe, ako hádanka funguje, môže sa inštinktívne začať prehrýzať k pamlskom namiesto toho, aby sa snažil vyriešiť hlavolam. Toto správanie je úplne normálne, ak mu neukážeme ako hlavolam funguje. V ďalšej časti nájdete popis jednotlivých úrovní obtiažnosti a vysvetlenie ich rozdielov.

 

jednoduche-hlavolamy-pre-psov

Úroveň 1 - jednoduché

Hodí sa pre začiatočníkov, šteňatá a psy, ktorí sa ešte nikdy nehrali, alebo ak si nie ste istí, či váš pes rád rieši hlavolamy za pamlsky. Perfektné aj ako spomaľovače kŕmenia pre psov.
mierne-pokrocile-hlavolamy-pre-psov

Úroveň 2 - mierne pokročilé

Trochu ťažšie hlavolamy pre psov všetkých veľkostí, plemenien a veku. Hlavolamy pre psov z tejto kategórie zvyčajne ponúkajú jedno a dvojkrokové akcie na získanie pamlsku. Pokiaľ si myslíte, že s jednoduchým hlavolamom si váš maznáčik hravo poradí a chcete mu pripraviť výzvu, hlavolam druhej úrovne je správna voľba.

2. Zohľadnite vlastnosti a povahu vášho psíka

Psie hlavolamy pre šteňatá

Pre šteniatka odporúčame hlavolamy, ktoré nemajú voľné alebo veľké časti. Šteniatka nepoznajú pravidlá hry, takže im budete musieť ukázať, ako hlavolam funguje. Hrajte sa spolu! Tip: Hru si môžte spestriť pridaním tréningu bežných povelov, ako napríklad sadni, čakaj, alebo môžeš.

Hlavolamy pre malých psov

Každý z našich hlavolamov zvládnu psíky všetkých veľkostí, keďže riešenie nevyžaduje fyzickú silu. Napriek tomu v tejto časti nájdete tie, ktoré budu pre vášho drobného maznáčika najľahšie.

Hlavolamy pre veľkých psov

Veľké psy môžu používať všetky naše hlavolamy, na čom skôr záleží je sila, ktorú pri hraní psík používa. Niektoré hlavolamy vyžadujú jemnejšiu motoriku na úspešné dokončenie. Tu nájdete hlavolamy rôznych úrovní obtiažnosti, s ktorými je dobré začať. Vyberajte podľa skúseností vášho psíka s podobnými hračkami.

Hlavolamy pre temperamentných psov

Ak váš pes ničí pískatká alebo je príliš drsný a snaží sa hlavolam posúvať alebo obracať, odporúčame ho vložiť do mrazničky. (hlavolam, nie psa!) Takto ho donútite pochúťky pomaly olizovať, čo má upokojujúci účinok. 

  • Tip: Ak chcete hlavolam pred hrou zamraziť, vložte do každej priehradky pamlsky, granule, kúsok salámy alebo arašidové maslo, nalejte trochu vody, vložte hru do mrazničky a nechajte ju stuhnúť. Je to ideálne aj pre znudených psov, ktorí potrebujú zábavku.

Hlavolamy pre psov žuvačov

Odporúčame hlavolamy bez odnímateľných častí alebo s malým počtom veľkých častí. Najlepší spôsob, ako zabrániť hrýzeniu a žuvaniu je začať s najjednoduchším nastavením a ukázať psíkovi princíp na začiatku. Ak psík nechápe, ako to funguje a je trochu frustrovaný, pretože hra je príliš zložitá, je prirodzené, že sa začne prehrýzaním dostávať k pamlskom namiesto toho, aby sa k nim prepracoval. Hrajte sa spolu a učte psa, ako hlavolam funguje. Po vyprázdnení pamlskov alebo granúl by sa hra mala odložiť do ďalšieho použitia mimo dosah psíka. Tu sú hlavolamy, ktoré odolajú aj najväčším žuvačom.

Hlavolam pre psa po zranení

Tréneri psov a veterinári sa zhodujú, že hlavolamy sú skvelou voľbou pre psíkov, ktorí sa zotavujú po zranení a nemôžu sa voľne pohybovať, alebo majú iné pohybové obmedzenia. Odporúčame hlavolamy, ktoré zostanú nehybne ležať na podlahe alebo na stoličke a dajú sa ovládať ňufáčikom. Mentálna stimulácia psíka zabaví a pomáha bezpečnému k zotaveniu.

Hlavolamy pre slepých psíkov

Slepé psíky sú veľmi dobré v riešení hlavolamov. Ich citlivý čuch im umožňí úspešne dokončiť takmer akýkoľvek hlavolam z našej ponuky. Na začiatok odporúčame tieto hlavolamy, u ktorých viete ich nastavením prispôsobiť náročnosť potrebám práve vášho miláčika.

Hlavolamy pre mačky

Mačka je rodený lovec, sama si vyberá kedy sa chce hrať a kedy je čas jesť. To platí aj pri interaktívnych hračkách a hlavolamoch, hrá sa vtedy keď sama chce, zvyčajne nie vtedy keď to chce majiteľ. Preto odporúčame vopred naplniť niekoľko hlavolamov niečim chutným a rozmiestniť ich doma na rôznych miestach. Takto, keď sa v noci mačka rozhodne, že prišiel čas loviť, bude pre ňu zábavnou hrou hľadať najprv hlavolamy a potom maškrty v nich.

3. Hlavolam pre psa - aký zvoliť materiál?

Hlavolamy pre psov sa vyrábajú z rôznych druhov materiálov. Najbežnejšie používanými sú plast, drevený kompozit, alebo drevo. Drevo je zo spomenutých materiálov najprírodnejšie, no treba si pri ňom dávať pozor, aby bolo udržiavané v suchu. Drevený kompozit je ekologický materiál zložený z dreva s prímesou plastu. Takýto materiál je odolnejší a ľahší na údržbu ako drevo. Plast použitý na výrobu hlavolamov je spomedzi všetkých materiálov najjednoduchší na údržbu, neobsahuje BPA, PVC ani ftaláty a je teda pre psíka zdravotne nezávadný. Hlavolam z plastu môžte po hraní jednoducho umiestniť do umývačky riadov.

Často kladené otázky

Môj pes nie je práve mysliteľ, je preňho hlavolam vhodná hračka?

Odporúčame začať s jednoduchším hlavolamom. Ak tvoj psík ešte nikdy žiadny hlavolam neskúsil, môže to byť preňho zo začiatku náročnejšie. S trochou trpezlivosti sa jeho jemná motorika a schopnosť riešenia hlavolamu postupne zlepší. Ako sa hovorí tréning robí majstra.

Môj pes všetko rozhryzie, ako dlho mu hlavolam vydrží?

Hlavolam nie je hračka, ktorú psíkovi dáš a necháš ho s ňou osamote. Tvoj chlpáč môže inštinktívne skúsiť hračku rozkúsať, aby sa dostal k maškrtám. V takom prípade je dôležité ho zastaviť a správne naviesť. Veľakrát pomôže keď mu ukážeš posúvanie pohyblivých častí hlavolamu a niektoré necháš pootvorené, aby sa k nim ľahšie dostal. Keď psík pochopí ako na to, nebude sa už hračku snažiť kúsať.

Čo keď hlavolam môjho psa nebude baviť?

Hra s hlavolamom je založená na hľadaní maškŕt. Každý chlpáč, ktorý zbožňuje svoje maškrtky bude teda motivovaný nájsť ich až do poslednej. Ak sa teda tvojmu psíkovi do hry veľmi nechce, skús vymeniť odmenu. Najlepšie fungujú maškrty s výraznou vôňou.

Čo keď zle odhadnem úroveň obtiažnosti hlavolamu?

Každý hlavolam môžeš psíkovi uľahčiť, ale aj spraviť zložitejším. Pre zjednodušenie môžeš nechať priehradky mierne pootvorené, alebo nechať zámky v náročnejších hlavolamoch odomknuté. Ak sa psíkovi nedarí vytiahnuť odnímateľnú časť, umiestni ju tak, aby to bolo preňho jednoduchšie. Vítanou pomocou môže byť aj uviazanie šnúriek na odnímateľné časti tak, aby za ne psík mohol ťahať. Ak naopak chceš hlavolam tvojmu chlpáčovi spraviť zložitejším, umiestni doňho menej maškŕt, alebo ho polož na vyvýšené miesto kde bude psík môcť využívať len ňufák. Riešenie tak bude oveľa väčšou výzvou.

Čo dať do hlavolamu - čím hlavolam naplniť?

Hra s hlavolamom je založená na hľadaní maškŕt. Najvhodnejšou náplňou hlavolamu sú suché maškrty s výraznou vôňou, no využiť sa dajú aj sušené mäso, granule, či dokonca piškóty.

hlavolamy pre psov banner hlavolamy pre psov banner mobile