Ako vybrať hlavolam pre psa

Ak si lámete hlavu nad tým aký hlavolam pre vášho psíka vybrať, tu ste správne. V tejto časti sa dozviete, ktoré vlastnosti hlavolamov v našej ponuke vám môžu pomôcť pri výbere. Bez ohľadu na to, aký hlavolam zvolíte, s našimi hrami sa môžu hrať všetky psy bez ohľadu na ich veľkosť, plemeno a vek - áno, v tomto prípade aj starého psa novým kúskom naučíte :). Máme 4 rôzne úrovne obtiažnosti: jednoduché, mierne pokročilé, pokročilé a náročné, takže pre každého sa nájde vhodná úroveň a hlavolam.

Na tejto stránke sa dozviete...

Ako motivovať psíka k riešeniu hlavolamu?

Hlavnou motiváciou na riešenie bude to, čo do vnútra hlavolamu vložíte. Niektorých psíkov je veľmi ľahké motivovať akýmkoľvek jedlom a postačia im aj ich bežné granule. Niektoré sú vyberavejšie a presvedčíte ich skôr chutnými pamlskami.

Hlavolam pre psa - aký zvoliť materiál?

Hlavolamy pre psov sa vyrábajú z rôznych druhov materiálov. Najbežnejšie používanými sú plast, drevený kompozit, alebo drevo. Drevo je zo spomenutých materiálov najprírodnejšie, no treba si pri ňom dávať pozor, aby bolo udržiavané v suchu. Drevený kompozit je ekologický materiál zložený z dreva s prímesou plastu. Takýto materiál je odolnejší a ľahší na údržbu ako drevo. Plast použitý na výrobu hlavolamov je spomedzi všetkých materiálov najjednoduchší na údržbu, neobsahuje BPA, PVC ani ftaláty a je teda pre psíka zdravotne nezávadný. Hlavolam z plastu môžte po hraní jednoducho umiestniť do umývačky riadov.

Hlavolamy pre psov - vysvetlenie úrovní obtiažností

Premýšľate, aký stupeň obtiažnosti zvoliť pre svojho psíka? Mentálna stimulácia psov sa až tak veľmi nelíši od ľudského učenia. Psík rovnako ako aj človek, ktorý sa chce niečo naučiť, musí začať s jednoduchším problémom, aby pochopil jeho princíp. Až neskôr postupuje k ťažším verziám. Ak začneme s príliš zložitým problémom, budeme frustrovaní a vzdáme to. Ak psík nechápe, ako hádanka funguje, môže sa inštinktívne začať prehrýzať k pamlskom namiesto toho, aby sa snažil vyriešiť hlavolam. Toto správanie je úplne normálne, ak mu neukážeme ako hlavolam funguje.

 

jednoduche-hlavolamy-pre-psov

Úroveň 1 - jednoduché

Hodí sa pre začiatočníkov, šteňatá a psy, ktorí sa ešte nikdy nehrali, alebo ak si nie ste istí, či váš pes rád rieši hlavolamy za pamlsky. Perfektné aj ako spomaľovače kŕmenia pre psov.
mierne-pokrocile-hlavolamy-pre-psov

Úroveň 2 - mierne pokročilé

Trochu ťažšie hlavolamy pre psov všetkých veľkostí, plemenien a veku. Hlavolamy pre psov z tejto kategórie zvyčajne ponúkajú jedno a dvojkrokové akcie na získanie pamlsku. Pokiaľ si myslíte, že s jednoduchým hlavolamom si váš maznáčik hravo poradí a chcete mu pripraviť výzvu, hlavolam druhej úrovne je správna voľba.

Psie hlavolamy pre šteňatá

Pre šteniatka odporúčame hlavolamy, ktoré nemajú voľné alebo veľké časti. Šteniatka nepoznajú pravidlá hry, takže im budete musieť ukázať, ako hlavolam funguje. Hrajte sa spolu! Tip: Hru si môžte spestriť pridaním tréningu bežných povelov, ako napríklad sadni, čakaj, alebo môžeš.

Hlavolamy pre malých psov

Každý z našich hlavolamov zvládnu psíky všetkých veľkostí, keďže riešenie nevyžaduje fyzickú silu. Napriek tomu v tejto časti nájdete tie, ktoré budu pre vášho drobného maznáčika najľahšie.

Hlavolamy pre veľkých psov

Veľké psy môžu používať všetky naše hlavolamy, na čom skôr záleží je sila, ktorú pri hraní psík používa. Niektoré hlavolamy vyžadujú jemnejšiu motoriku na úspešné dokončenie. Tu nájdete hlavolamy rôznych úrovní obtiažnosti, s ktorými je dobré začať. Vyberajte podľa skúseností vášho psíka s podobnými hračkami.

Hlavolamy pre temperamentných psov

Ak váš pes ničí pískatká alebo je príliš drsný a snaží sa hlavolam posúvať alebo obracať, odporúčame ho vložiť do mrazničky. (hlavolam, nie psa!) Takto ho donútite pochúťky pomaly olizovať, čo má upokojujúci účinok. 

  • Tip: Ak chcete hlavolam pred hrou zamraziť, vložte do každej priehradky pamlsky, granule, kúsok salámy alebo arašidové maslo, nalejte trochu vody, vložte hru do mrazničky a nechajte ju stuhnúť. Je to ideálne aj pre znudených psov, ktorí potrebujú zábavku.

Hlavolamy pre psov žuvačov

Odporúčame hlavolamy bez odnímateľných častí alebo s malým počtom veľkých častí. Najlepší spôsob, ako zabrániť hrýzeniu a žuvaniu je začať s najjednoduchším nastavením a ukázať psíkovi princíp na začiatku. Ak psík nechápe, ako to funguje a je trochu frustrovaný, pretože hra je príliš zložitá, je prirodzené, že sa začne prehrýzaním dostávať k pamlskom namiesto toho, aby sa k nim prepracoval. Hrajte sa spolu a učte psa, ako hlavolam funguje. Po vyprázdnení pamlskov alebo granúl by sa hra mala odložiť do ďalšieho použitia mimo dosah psíka. Tu sú hlavolamy, ktoré odolajú aj najväčším žuvačom.

Hlavolam pre psa po zranení

Tréneri psov a veterinári sa zhodujú, že hlavolamy sú skvelou voľbou pre psíkov, ktorí sa zotavujú po zranení a nemôžu sa voľne pohybovať, alebo majú iné pohybové obmedzenia. Odporúčame hlavolamy, ktoré zostanú nehybne ležať na podlahe alebo na stoličke a dajú sa ovládať ňufáčikom. Mentálna stimulácia psíka zabaví a pomáha bezpečnému k zotaveniu.

Hlavolamy pre slepých psíkov

Slepé psíky sú veľmi dobré v riešení hlavolamov. Ich citlivý čuch im umožňí úspešne dokončiť takmer akýkoľvek hlavolam z našej ponuky. Na začiatok odporúčame tieto hlavolamy, u ktorých viete ich nastavením prispôsobiť náročnosť potrebám práve vášho miláčika.

Hlavolamy pre mačky

Mačka je rodený lovec, sama si vyberá kedy sa chce hrať a kedy je čas jesť. To platí aj pri interaktívnych hračkách a hlavolamoch, hrá sa vtedy keď sama chce, zvyčajne nie vtedy keď to chce majiteľ. Preto odporúčame vopred naplniť niekoľko hlavolamov niečim chutným a rozmiestniť ich doma na rôznych miestach. Takto, keď sa v noci mačka rozhodne, že prišiel čas loviť, bude pre ňu zábavnou hrou hľadať najprv hlavolamy a potom maškrty v nich.

hlavolamy pre psov banner hlavolamy pre psov banner mobile