Ako vybrať meno pre psa?

Psie mená - ako vybrať pre vášho nového parťáka to najlepšie?

Nepatríte k tým pár šťastlivcom, čo majú meno pre psa vymyslené už od detstva? Nevadí, práve pre vás sme pripravili krátky prehľad tipov, ktoré vám pri výbere pomôžu. Okrem toho sa v tomto príspevku dozviete napríklad aj aké psie mená boli obľúbené v stredoveku, alebo ktoré známe historické osobnosti boli vášnivými psíčkarmi.

Základné pravidlá pri výbere mena pre psov

 • Psy lepšie reagujú na krátke mená. Ideálne je, keď sú 1-2 slabiky dlhé, aby sa vám dobre kričali na psa v parku. Kým dokričíte meno "Sir Lancelot Von Wagglestein" tak už Váš pes bude na druhom konci mesta.
 • Psie uši lepšie počujú tvrdé spoluhlásky. Ľahšie sa im odlišujú od ostatných zvukov. Preto krátke, tvrdé mená slúžia lepšie pre výchovu psíka: Dex, Dazy, Max...
 • Vyhnite sa menám podobným povelom pre psíka. Napríklad povel sadni si psík ľahko môže pomýliť s menom Sani.
 • Taktiež stojí za úvahu zistiť ako sa volajú vaši psí susedia, nech neskončíte s troma Maxami v jednom paneláku. 
 • Neunáhlite sa. Výber mena pre psíka je záväzné rozhnodnutie. Keď už ho raz naučíte na neho počúvať, nie je cesty späť.
 • Keď si neviete vybrať, počkajte kým šteniatko príde domov, pár dní ho sledujte a následne vyberte meno. Veľa psíkov dostalo meno po svojom vzhľade či vlastnostiach: Belka, Blesk, Smejko, Spachtoš...

Mená psov rekordérov

Najstarší pes na svete

Rekord najstarší aktuálne žijúci pes na svete patrí psovi menom Bobi portugalského plemena Rafeiro do Alentejo, ktorý v máji oslávil svojich 31 rokov. Ano je to tak, tento psík sa narodil 11. mája v roku 1992. Pritom psy tejto rasy sa v priemere dožívajú 12 - 14 rokov. Za čo vďačí svojmu veku? Majiteľ Bobiho povedal, že najmä kľudnému a priateľskému prostrediu, v ktorom žije. 

Najmenší pes na svete

Čivava je plemeno, ktoré zvyčajne nedorastá veľkých rozmerov. Rekord v tomto smere drží fenka s menom "Miracle Milly", ktorá merala iba 9,65 centimetra na výšku a vážila necelých 150 gramov.

Najväčší pes na svete

Protikladom k Milly je pes menom Zeus. Táto doga dorástla do skutočne úctihodných rozmerov. S výškou 112 centrimetrov si vydobila svoje miesto v guinessovej knihe rekordov.
psie mena pre psov rekorderov
najkrajsie mena pre psov

Najkrajšie mená pre psov

Keďže vieme, že krása je subjektívna, zostavili sme pre Vás rebríček najpopulárnejšich mien pre psov v roku 2023. Vyskytujú sa medzi nimi hlavne kratšie mená, ktoré sú praktické. Trendy v roku 2023 je aj používať pre fenky "kvetinové" mená.

Psík: Max, Milo, Cooper, Charlie, Bailey, Bowie, Toby, Marley, Loki, Teddy, Clark
Fenka: Luna, Bella, Daisy, Lucy, Magnolia, Iris, Rosie, Lily, Jasmin, Tulip, Zinnia

Indiánske mená pre psov

Pri hľadaní perfektného psieho mena môžu byť mená indiánskych psov krásnou a dobrou voľbou. Psy, ktoré žili v Amerike predtým, ako boli kolonizované, sa považovali za veľmi podobné vlkom. O plemene Hare Indian sa dokonca hovorilo, že je doslova domestikovaný kojot. Indiánske meno pre psa si môžete si vybrať napríklad preto, že má Váš pes vlastnosti podobné vlkom, alebo jednoducho preto, že hľadáte jedinečné meno.

 • Micco – šéf (Seminole)
 • Kitchi – Odvážna (Algonquin)
 • Kuruk – medveď (Pawnee)
 • Honi – Vlk (Arapaho)
 • Miki – Malý (Inuit)
 • Tiva – tanec (Hopi)
 • Nikan – Môj priateľ (Potawatomi)
 • Sihu – kvet (Hopi)
 • Ama – Voda (Cherokee)
 • Maka – Zem (Siouxovia)
psie mena pre fenky

Meno pre fenku

Milé psie mená pre fenky - inšpirácia

Základné princípy výberu mena sú vám jasné no stále hľadáte inšpiráciu na meno pre vašu novú štvornohú spoločníčku? Ak už máte šteniatko doma, no ani na základe jeho vzhľadu a vlastností vám nenapadá vhodné meno, zostavili sme pre vás krátky prehľad milých mien pre vašu fenku.

Obľúbené mená pre fenky:

Ťapka, Bela, Ája, Sisi, Ela, Mona, Tina... viac mien nájdete v kalendári psích mien.

Mená pre psov a ich história vo svete

Hľadáte netradičné mená pre psov? V tom prípade môžete čerpať z histórie psích mien, nakoľko kedysi volali svojich psíkov úplne inak ako dnes.

meno pre psa stredovek

Meno pre psa žijúceho v stredoveku

V tomto období hovoríme o psoch prevažne využívaných na prácu. Či už lovili zver, pásli ovce, či strážili sídlo, boli považovaní za nenahraditeľnú časť rodiny. Dennodenne sprevádzali mužov pri výkone ich činnosti a boli naučení ich počúvať. Pri výbere mena si majiteľ nerobil ťažkú hlavu, zväčša meno určovalo pracovné postavenie psa, či jeho vzhľad, ako napríklad Bielalabka či Veľkápapuľa.

Pes: Holdfast, Magastomo, Nosewise, Ringwood, Sturdy, Whitefoot
Fenka: Bellina, Clenche, Dyamant, Purkoy, Terri, Venus

Mená psov zo 17. storočia

V tomto období sa mená psov menej týkali ich pracovného postavenia alebo fyzického vzhľadu a viac ich osobnosti. Prítomnosť psa v domácnosti bola častejšia a akceptovanejšia. V umeleckých dielach zo 17. storočia už zaznamenávame prítomnosť domácich miláčikov v dome. Buldogov opisuje vo svojom diele dokonca aj William Shakespeare. Psy sa vyskytovali aj na kráľovskom dvore, sám kráľ Karol I. bol všeobecne známy svojou oddanosťou ku svojim štvornohým chlpáčom, ktorí boli po ňom pomenovaní. Do dnes je plemeno Gavalieršpaniel Kráľ Karol jedno z TOP 10 najobľúbenejších plemien na svete.

Pes: Bangor,​ Chanter,​ Drunkard,​ Tickler​, Rapper,​ Spanker
Fenka: Beauty,​ Countess,​ Daphne,​ Darling, Jenny,​ Moxie

meno pre psa sedemnaste storocie
viktorianske mena pre psa

Viktoriánske mená pre psy

Moderná predstava o psoch ako o členoch rodiny vznikla vo viktoriánskej ére. Táto radikálna zmena v našom pohľade na psov sa odrazila v populárnych menách, ktoré sa v tom čase vyberali pre psov. S rozmachom práv zvierat a založením charitatívnej organizácie na ich podporu v roku 1824 sa psy pevne zakotvili ako dôležitá súčasť našich domácností.

Pes: Albert, Cyril, Dante, Ernie, Fletcher, Ruben
Fenka: Arabelle, Cordelia, Gertrude, Lucinda, Myrtle, Rosetta

Moderné mená pre psa v roku 2022

Od viktoriánskej doby sa vzťah človeka a psíka v rodine utužoval ešte viac. V týchto dňoch zohrávajú psy v živote rodín významnú úlohu, často sa o nich uvažuje ako o deťoch. Mená, ktoré im dávame odrážajú tento pocit, nakoľko psie a ľudské mená sú často tie isté. Celkovo vidíme aj trend kratších mien ako tomu bolo v minulosti.

Pes: Charlie, Milo, Cooper, Bailey, Teddy, Max
Fenka: Luna, Bella, Daisy, Lucy, Ruby, Molly

psie mena moderne v roku 2022
netradicne mena pre psov

Netradičné mená pre psov

Moderná doba nám priniesla aj množstvo netradičných mien pre psíkov. Napriek tomu, veľa zvláštnych mien môžeme nájsť aj pohľadom späť do histórie. Dokážete správne zaradiť nasledujúce netradičné mená do správnej doby? Vyskúšajte!

Pes: Archibald, Cézar, Démon, Draco, Hercules, Morfeus
Fenka: Arleta, Aurora, Esmerelda, Freya, Leia, Xena

Meno psa na 4

Veľmi obľúbené sú krátke mená pre psov zložené z 4 písmen. Krátke meno má praktické výhody. Ľahko sa vyslovuje a ľahko sa pamätá. Tu nájdete niekoľko takýchto mien ak hľadáte inšpiráciu.

Pes: Alan, Milo, Argo, Fari, Goro, Nero, Arko, Ajko, Boby, Beny, Vigo, Hero, Toby, Endy, Hant, Gery, Niko, Dino, Miky, Iggy, Deny, Zack, Aldo
Fenka: Dazy, Mona, Bela, Tina, Luna, Lucy, Ruby, Rita, Kora, Deby, Enny, Ibis, Nina, Nubi, Lora, Asta, Elza, Kika, Viki, Foxy, Clea, Kami, Eila

Ako sa pripraviť na príchod nového člena rodiny, keď ste meno pre psa už vybrali?

Pokiaľ máte meno už vybrané, tak je čas pripraviť všetko ostatné. Šteniatka objavujú svet prostredníctvom hry. V našej ponuke nájdete hračky špeciálne určené pre šteniatka a ich jemné zúbky. Nezabudnite aj na včasný tréning. Každý psík si od začiatku buduje vzťah z majiteľom a osvojuje správne správanie. Na tréning existujú rôzne pomôcky ako maškrty, clickery či hračky. Cieľom je vybudovať dôveru medzi psíkom a pánom a pravidelne spolu trénovať. Na to sú ideálne logické hračky, ako jednoduché hlavolamy. Užitočný by vám mohol byť aj súhrn, ktorý sme pripravili v článku Výcvik šteniatka – základné povely pre psa.

kosticky pre steniatka
€1,79

Kostičky pre šteniatka s vápnikom sú mále, mäkké a ľahko sa hryzú. Svojou vôňou budú šteniatko správne motivovať, a tak sú ideálnou voľbou pri prvých tréningových pokusoch....

Kód: 540
invincibles piskaci psik
Video
€7,99

Krásna pískacia hračka pre malého psa. Vydáva zvuk aj v prípade prepichnutia hračky vďaka špeciálnemu veľkému pískadlu. Vnútorná podšívka z Dura-Tuff a dvojvrstvový vonkajší...

Kód: 105/ZLT
umyvatelna cestovna treningova podlozka 2ks
od €31,99

Pomôže pri výučbe čistoty pre šteňatá, ale aj ako ochranná podložka okolo podstielky pre mačky. Jednoducho umývateľná v práčke. Ideálna na vystlanie pelechu či klietky,...

Kód: 285/M
pelech pre psa (2)
Video Aj pre mačky
Chlpatý pelech pre psa Donut
Doručenie do 2 dní
od €25,99
€41,99 (až –39 %)

Chlpatý pelech Donut poskytuje všetko čo psík potrebuje. Má zvýšený okraj, ktorý prispieva k pocitu bezpečia a zároveň poskytuje oporu pre hlavu a krk domáceho...

Kód: 213/58

Kalendár psích mien fenky a psy

Ak vás žiadne z vyššie uvedených mien nezaujalo a stále hľadáte inšpiráciu, pomôcť by vám mohol kalendár psích mien:

Meniny psov - psie mená kalendár 2023

Január  I.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
52.            1Alan
01.2Bojar 3Larry 4Falko 5Dragon 6Bertík 7Tisha 8Brinkley
02.9Sajan 10Tibar 11Kora 12Dafy 13Endži 14Nestor 15Rita
03.16Argo 17Deby 18Enny 19Harry 20Ibis 21Bamby 22Nina
04.23Asta 24Doris 25Elza 26Kika 27Fari 28Chester 29Nubi
05.30Max 31Lora          

Február  II.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
05.    1Bena 2Clea 3Hero 4Kami 5Brita
06.6Hasko 7Betoven 8Cézar 9Luna 10Goro 11Akina 12Viki
07.13Foxy 14Nero 15Rasty 16Tesák 17Molly 18Chelsey 19Dan
08.20Arko 21Ajko 22Boby 23Cézara 24Beny 25Golem 26Roy
09.27Vigo 28Betina          

Marec  III.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
09.    1Dona 2Axa 3Fleky 4Toby 5Wendy
10.6Brix 7Lady 8Azor 9Bert 10Faraon 11Oty 12Asterix
11.13Endy 14Dik 15Twigy 16Dyna 17Agbar 18Dax 19Monty
12.20Cora 21Lassie 22Eila 23Ipsy 24Tami 25Lesan 26Dasty
13.27Hant 28Penelopa 29Hirko 30Elka 31Olík    

Apríl  IV.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
13.          1Niko 2Dingo
14.3Dak 4Lajka 5Miky 6Ines 7Dino 8Baily 9Bony
15.10Gizmo 11Leo 12Kity 13Sára 14Jessy 15Linda 16Aran
16.17Bobík 18Orin 19Jenny 20Benji 21Cori 22Iggy 23Emily
17.24Daira 25Laky 26Amour 27Gery 28Lesy 29Mik 30Aron

Máj  V.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
18.1Dunčo 2Ebon 3Lucky 4Raf 5Ajax 6Zack 7Rex
19.8Tim 9Basko 10Casper 11Bessy 12Azar 13Oscar 14Odine
20.15Dandy 16Imina 17Dinka 18Celis 19Dag 20Astor 21Dafné
21.22Quincey 23Šarik 24Ťapko 25Ardo 26Bona 27Borko 28Archivald
22.29Keiko 30Lolina 31Eben        

Jún  VI.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
22.      1Joris 2Bady 3Anor 4Baška
23.5Deny 6Gero 7Kevin 8Agustus 9Fred 10Poly 11Ruby
24.12Neri 13Céza 14Bria 15Darsi 16Baron 17Gina 18Paffi
25.19Frik 20Black 21Garfy 22Bárnt 23Aston 24Edo 25Quido
26.26Nona 27Osmar 28Pinta 29Rolo 30Tina    

Júl  VII.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
26.          1Chessie 2Zenta
27.3Juno 4Goja 5Sadko 6Tino 7Dara 8Bandy 9Albra
28.10Fletcher 11Lily 12Beggi 13Ariet 14Badis 15Ralf 16Belo
29.17Dalja 18Aman 19Onyx 20Biny 21Gotsi 22Alexio 23Peggy
30.24Aldo 25Ben 26Kenny 27Bina 28Dero 29Loran 30Zora, Bunny
31.31Owixinka            

August  VIII.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
31.  1Packo 2Rony 3Cero 4Andy 5Arida 6Dinar
32.7Nathan 8Leňa 9Brit 10Akita 11Waldo 12Mindi 13Dixa
33.14Aska 15Ibon 16Mulan 17Balu 18Kara 19Chita 20Cindy
34.21Ador 22Gibbon 23Boxy 24Alik 25Lizy 26Alisma 27Lejla
35.28Baldur 29Kinga 30Banet 31Askot      

September  IX.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
35.        1Vixie 2Hufko 3Baska
36.4Šerlin 5Púsik 6Bargo 7Jerry 8Amara 9Bart 10Aleko
37.11Fusko 12Airin 13Deli 14Bad 15Sandy 16Hex 17Cyros
38.18Elba 19Baxen 20Čiči 21Ella 22Efram 23Basir 24Akim
39.25Daro 26Lupin 27Bazi 28Atila 29Bodro 30Atos  

Október  X.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
39.            1Webster
40.2Eros 3Riči 4Sang 5Viva 6Indy 7Qwix 8Ratos
41.9Ajny 10Bennet 11Cody 12Dany 13Bafo 14Daisy 15Flo
42.16Cida 17Fox 18Jena 19Dugo 20Leonardo 21Amin 22Kern
43.23Bella 24Daffy 25Jopo 26Asko 27Ela 28Adonis 29Arina
44.30Pipo 31Rip          

November  XI.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
44.    1Xeron 2Tia 3Bono 4Riky 5Amis
45.6Lasko 7Noro 8Murat 9Avar 10Abigail 11Dee 12Diksy
46.13Aneta 14Bredka 15Gunt 16Miči 17Ňufo 18Emi 19Bax
47.20Nelly 21Puňťo 22Ziggy 23Šagren 24Tavor 25Ajda 26Šila
48.27Adina 28Tiko 29Elis 30Axel      

December  XII.

Po: Ut: St: Št: Pi: So: Ne:
48.        1Edy 2Tafi 3Agila
49.4Čerík 5Alma 6Zeus 7Cupko 8Meggi 9Alida 10Sally
50.11Enno 12Isha 13Baldo 14Ambro 15Jajo 16Ali 17Dena
51.18Edgar 19Aris 20Tita 21Pablo 22Tara 23Amben 24Ria
52.25Sida 26Becky 27Odys 28Tessa 29Holmes 30Ambra 31Kyra

Pokračovať v čítaní 📖