Ako odnaučiť psa štekať

Povedzme si úprimne, štekanie vie byť neskutočne otravné, najmä ak nemáte ani poňatia, prečo váš psík nedokáže prestať brechať. Nech sa mu už pekne prihovárate, tíšite ho či sa hneváte, on nie a nie sklapnúť, aj keď nikde nevidíte dôvod, prečo by mal robiť toľký rámus. Čo sa vám teda snaží povedať, ako môžete problém vyriešiť, aby neštekal a ako ho naučiť byť ticho na povel?

Krik vám nepomôže

Možno si už nemôžete pomôcť a po ďalšej neutíchajúcej triáde štekov na psa skríknete: „Buď už konečne ticho!” Ak ste to ale spravili, tak už asi aj z vlastnej skúsenosti viete, že tento spôsob na psa neúčinkuje. Ak váš pes štekal, aby si získal vašu pozornosť, tak ste mu ju svojím krikom práve dali a tak dostal, čo chcel, takže v budúcnosti bude vedieť, že jeho spôsob funguje. Tak či tak, váš pes nechápe, čo „ticho!!!” znamená a nevie, čo od neho chcete. Ak aj stíchne, bude to len preto, lebo ste ho vystrašili. Je však pravdepodobnejšie, že začne štekať ešte hlasnejšie, lebo váš krik chápe ako pridanie sa ku štekaniu a možno má z toho aj výbornú zábavu. Pamätajte teda na to, že keď už psíka naučíte povel: „ticho”, vyslovte ho pokojne a pevne, ale bez kriku.

Naučte ho povel: Ticho!

Možno sa pýtate, ako na to, keď práve teraz je ticho? Ako bude vedieť, čo „ticho!“ znamená? Budete musieť počkať na chvíľu, keď začne štekať. Keď sám od seba skončí, povedzte: „ticho!“ a dajte mu odmenu. Povel môžete posilniť aj gestom ukazováka pritisnutého na perách. Takto si postupne spojí povel a odmenu s tým, keď je ticho a neskôr budete vedieť povel aplikovať priamo na jeho utíšenie, keď šteká. Tento spôsob však môže byť trochu ťažké zrealizovať, lebo musíte čakať na to, kým váš pes začne štekať a ktovie, kedy sa to stane, takže si musíte vo vrecku vždy so sebou brať odmeny. Pomôže vám však, ak poznáte podnety, ktoré vášho psíka vždy rozštekajú, či už je to čas večere alebo zazretie poštára.

Naučte ho povel: Štekaj!

Hoci sa to môže zdať protichodné, keďže sa predsa snažíte naučiť svojho psíka prestať štekať a nie štekať ešte viac, tento spôsob obíde nevýhody prvej metódy, a to, že nemusíte čakať, kým váš pes začne (a prestane) štekať spontánne sám od seba. Ak ho naučíte štekať na povel, budete hneď pripravení naučiť ho aj povel “ticho!” hneď ako stíchne.

Zistite, prečo váš psík stále šteká

Za tým, prečo váš psík stále šteká, sa môže ukrývať niekoľko príčin a je užitočné zistiť, ktorá stojí za jeho správaním, ak sa štekania chcete úspešne a natrvalo zbaviť. Pamätajte, že aj keď vás jeho štekanie možno otravuje, pes sa vám ním snaží niečo povedať. Všímajte si, v ktorých situáciách či časoch sa vyskytuje. Štekania sa nikdy nezbavíte úplne a to ani nie je cieľom, keďže je to prirodzený prejav psov. Cieľom je lepšie rozpoznávať, čo sa vám pes pokúša oznámiť a odstrániť prekážky, ktoré spôsobujú prílišné štekanie.

Prečo váš pes šteká - 1. Nuda

Je možné, že váš psík šteká od nudy, lebo nevie, čo iné robiť. Ani vy by ste neboli spokojní, ak by ste boli niekde zavretí na celé hodiny a nemali pri sebe ani len krížovku či časopis na zabavenie sa! Aj váš psík potrebuje mať dostatok mentálnej stimulácie. Vo vašej neprítomnosti či počas času, keď musíte pracovať a nemôžete sa s ním zabávať, mu ju môžete dopriať v podobe psích hlavolamov a interaktívnych hračiek, ktoré ho na nejaký čas poriadne zamestnajú. Ďalšou užitočnou pomôckou je lízacia podložka, ktorá ho nielen zamestná, ale aj upokojí a pomôže pri dentálnej hygiene. Keď ste doma, hrajte sa so psom rôzne hry a pravidelne ho cvičte a učte nové povely.

2. Nedostatok pohybu

Častým dôvodom štekania je, že váš psík má kopec nahromadenej energie, ktorú zo seba nemá ako dostať von. Ak ste si všimli, že váš pes často šteká, lebo sa chce hrať, znamená to, že potrebuje viac pohybu. Štekaním sa vám snaží povedať, že chce ísť von a vybehať to zo seba, lebo jeho svaly až tak mravčia po cvičení. Ak dlhodobo nedostáva toľko pohybu, koľko potrebuje, môže to prerásť aj do ďalších nepríjemných prejavov správania ako je rytie záhrady či trhanie vecí. Podľa toho, či vaše plemeno uprednostňuje dlhé prechádzky a výlety, chytanie loptičky, či skôr intenzívne, ale krátke šprinty, skúste do svojho denného programu začleniť tieto prestávky na cvičenie a uvidíte, že budete obaja spokojnejší – váš psík bude unavený, šťastný a ticho a vy si už nebudete musieť zapchávať uši.

3. Zdravotný problém

Štekanie môže byť spôsob, ktorým sa vás váš psík snaží upozorniť na nejaký skrytý zdravotný problém, ktorý ho trápi. Štekanie tak môže byť prejavom bolesti a volaním o pomoc (i keď niektoré psy pri bolesti naopak stíchnu). Ak ste už vyskúšali dopriať psíkovi dostatok mentálnej i fyzickej stimulácie a zdá sa, že by mu nič nemalo chýbať, mali by ste zájsť za veterinárom, aby ho prezrel. Rôzne problémy s mozgom, zmätenosť a zábudlivosť, často spôsobené vekom, môžu vyvolať pričasté štekanie.

4. Rozmaznanosť

Ak ste si uvedomili, že váš psík šteká preto, lebo chce čosi získať – či už sú to odmeny alebo vaša pozornosť, riešenie spočíva priamo vo vás. Váš psík sa zrejme naučil, že dostane všetko, po čom túži (jedlo od stola, hranie sa či pohladkanie), ak bude štekať a čím hlasnejšie, tým skôr. Budete tomuto systému musieť uťať koreň – nepodľahnúť, aj keď vám bude štekanie píliť uši a vytrvať, až kým neprestane. Zatiaľ čo pes šteká, ignorujte ho, zostaňte ticho a nehybne, nepozerajte mu do očí ani sa nenechajte strhnúť ku kriku. Hoci to chvíľu potrvá a budete sa musieť obrniť trpezlivosťou, nemajte obavy. Tak ako sa toto správanie pes naučil, sa ho dokáže aj odnaučiť. Namiesto odmieňania jeho štekania odmeňte správanie, ktoré chcete dosiahnuť. V momente, keď stíchne, mu doprajte pozornosť a pohladkajte ho.

Zopár ďalších rád

Socializujte svojho psa

Ak váš psík pričasto šteká, lebo má potrebu upozorniť na rôzne možné hrozby, prospeje mu, ak sa viac začlení do spoločnosti, pretože má pravdepodobne strach z neznámych vecí, ľudí a psov. Ak ho so sebou budete často brávať do parku, kde je veľa ľudí, na prechádzky na rôzne miesta, na psí tréning, kde stretne nových psov či ho zoznámite so svojou návštevou, zvykne si na nich a zistí, že svet nie je také nebezpečné miesto, ako sa mu to predtým zdalo. Samozrejme, začnite so socializáciou postupne, aby toho naňho nebolo hneď zrazu príliš.

Ako sa zbaviť štekania na vysávač, na okoloidúcich, u veterinára...

Ak ste si všimli, že váš psík zakaždým šteká v tých istých situáciách a pri rovnakých podnetoch, môžete mu pomôcť znecitlivieť voči nim, aby uňho nevyvolávali takú extrémnu reakciu. Štekanie môže byť niekedy prejavom strachu, úzkosti či rozrušenia. Skúste zistiť, čo presne naháňa vášmu psíkovi strach či ho rozrušuje a buď ho tomu nevystavujte alebo mu to pomôžte zvládnuť. Ak napríklad šteká pri vysávaní, zoberte ho do inej miestnosti, vždy keď používate vysávač. Ak neustále šteká na okoloidúcich na ulici, zastrite mu výhľad. Ak zakaždým šteká pri zvuku zvončeka, púšťajte mu tento zvuk, spočiatku veľmi ticho, a odmeňte ho, ak nebude štekať. Postupne môžete intenzitu zvyšovať, až kým uňho zvuk zvončeka nebude vyvolávať štekanie.

Najuštekanejšie a najtichšie plemená

Ak viete, že vám štekanie bude veľmi prekážať alebo bývate v bytovke s tenkými stenami, zvážte to už pri výbere psíka. Niektoré plemená sú totiž od prírody komunikatívnejšie, napríklad bígel, čivava, yorkširský teriér, pomeranian či sibírsky husky, ktorý k tomu rád pridá aj zavýjanie. Naopak, medzi tichších spoločníkov patrí chrt, francúzsky buldoček, kavalier king Charles španiel, bulmastif či bernský salašnícky pes.

Neštekajúci pes

Ak chcete psa, ktorý bude ozaj tichučko, nenájdete lepšieho ako basenji. Toto plemeno psa totiž vôbec nešteká! No neznamená to, že bude stále ticho alebo že nedokáže komunikovať. Namiesto štekania totiž jódluje!

Pokračovať v čítaní 📖